riot-games-cinsiyet-ayrimciligi-teknosafari

League of Legends ve Valorant oyunları ile bilinen Riot Games, 2018 yılından bu yana süregelen cinsiyet ayrımcılığı davasında anlaşmaya vardı. Şirket, 2.000’den fazla kadın çalışanına toplamda 100 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Tencent Games altında çalışmalarını sürdüren ve League of Legends ile Valorant gibi oyunların yaratıcısı Riot Games, 2018 yılında açılan davanın sonuna geldi. Şirket içi cinsiyet ayrımcılığı ile gündeme gelen Riot Games, dava sonunda 2.000’den fazla kadın çalışanına toplamda 100 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Şirkete karşı açılan davada Riot Games, davanın açıldığı 2018 yılında toplamda 10 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti. Ancak ayrımcılığa maruz kalan kadınların tarafı, toplamda 400 milyon doların üzerinde paraya hak talep edebileceklerini belirterek bu 10 milyon doları reddetmişti.

riot-games-ceza-mahkeme-dava-teknosafari

Şimdi ise şirket ile davacı taraf, 100 milyon dolar üzerinde anlaşmış durumda. Anlaşma, Los Angeles Yüksek Mahkemesi tarafından onaylanacak ve karar yürürlüğe girecek. Mahkeme, anlaşmaya onay verdiği taktirde tüm oyun sektöründe yer alan şirketler için de bir mesaj niteliğinde olacak.

100 milyon dolarlık anlaşmanın şartlarına göre 1.000’den fazla tam zamanlı ve 1.300 sözleşmeli kadın çalışan, 80 milyon dolarlık kısmı paylaşacak. Geriye kalan 20 milyon dolar ise avukatlık gibi masraflara ayrılacak.

Ayrıca anlaşma ile birlikte Riot Games içerisinde, cinsiyet eşitliğine ilişkin 3 yıl boyunca bağımsız taraf analizi yapılacak. Şirket, işyeri soruşturma denetimine de izin verdi.

İlginizi Çekebilir:

Gelir İdaresi Başkanlığı, sosyal medya ve uygulama gelirleri yasası için kılavuz yayınladı

Kripto para fenomenleri meclise davet edildi

Samsung Tri-Fold sızdırıldı: 3 ekranlı katlanabilir telefon

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz