SpaceX Yeni Dragon Kapsülü
Okuma Süresi
1 dakika

Elon Musk liderliğindeki ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, astronotları yörüngeye taşımak amacıyla geliştirilen Dragon kapsülü için hazırladığı yeni bir tasarımı paylaştı. Söz konusu tasarımda, astronotların uzayda başlarını dışarı çıkarıp cam bir kubbenin altından uzaya bakabildikleri görüldü. Şirket, yeni Dragon kapsülü tasarımını “Mürettebat için yeni bir manzara” notuyla paylaştı.  

Elon Musk liderliğindeki ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, astronotları yörüngeye taşımak amacıyla geliştirilen Dragon kapsülü için hazırladığı yeni bir tasarımı resmi Twitter hesabı üzerinden paylaştı. Söz konusu tasarımda, kapsülün tepesinde kapaklı bir cam kubbe bulunduğu görüldü. Astronotların, içerisinde oturabildikleri cam bölme sayesinde başlarını dışarı çıkarıp uzaya bakabilecekleri ifade edildi. Şirket, yeni Dragon kapsülü tasarımını “Mürettebat için yeni bir manzara” notuyla paylaştı.  

Şirket CEO’su Elon Musk ise söz konusu paylaşımı alıntılayarak “Muhtemelen cam bir kubbe içerisinde en çok ‘uzayda’ hissedebileceğiniz yer” notunu düştü. Yeni Dragon kapsülün, astronotları ‘Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’na taşıyacağı ve yolculuk boyunca mürettebata uzaya farklı bir bakış açısıyla bakma imkanı sunacağı ifade edildi. Tasarımın tam olarak ne zaman hayata geçirileceğine ilişkin detaylı bir bilgi paylaşımında ise bulunulmadı. Şirket, resmi internet sitesinde de yeni tasarım ile ilgili herhangi bir bilgi paylaşmadı.  

SpaceX tarafından geliştirilen Dragon kapsülü, güncel olarak NASA tarafından da kullanılıyor 

SpaceX Dragon Kapsülü

Diğer yandan; SpaceX tarafından geliştirilen Dragon kapsülü, güncel olarak aktif bir biçimde NASA tarafından da kullanılıyor. Kapsül, dünyaca ünlü uzay ajansının ‘Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’na astronot taşıma noktasında kullandığı en önemli kaynaklardan biri olma niteliği taşıyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Bir SpaceX Mühendisi, Dark Web Üzerinden Bitcoin Karşılığında Şirket Tüyolarını Sattığını Kabul Etti 

SpaceX, Starlink Hizmetini Uçaklara, Gemilere ve Kamyonlara Entegre Etmek İstiyor

SpaceX’in Starship Projesi Kapsamında Geliştirdiği ‘SN10’ Roket Prototipi, Test Uçuşunda İniş Yaptıktan Dakikalar Sonra Patladı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz