tek esim ile iki operatör bağlanıtısı

Google Android 13’te Tek eSIM ile iki operatör bağlantısı sunarak çift hat kullanıcılarının işini kolaylaştırmayı umuyor. Detaylar haberimizde.

Esper‘e göre Google, tek telefonda iki SIM kart kullanan kişiler için oyunun kurallarını değiştirebilecek bir Android 13 özelliği üzerinde çalışıyor. Hatta bu özellik akıllı telefon üreticilerinin de yararlanabilmesi için fazladan alan bırakabilir.

Arama devi, Çoklu Etkin Profiller (Multiple Enabled Profiles-MEP) adı verilen bir özellik aracılığıyla, tek bir eSIM’e iki taşıyıcı profili atamak ve ağlar arasında kolayca geçiş yapabilmeyi sağlamak istiyor. Google’ın bu yeni özelliği, 2020’de alınan ve mevcut SIM arayüzünün iki dijital bağlantıya bölünmesini açıklayan bir patente dayandırdığı bildiriliyor. Geçmişte Google’ın bu özelliği geliştirme aşamasındaki bir Pixel üzerinde test ettiğine dair raporlar da vardı.

Bu özellik kulağa geldiğinden daha büyük faydalar da sunabilir. Zira üreticilerin bazı ek donanımlar için SIM kart yuvasından tamamen vazgeçmelerine olanak tanırken, MicroSD kart yuvalarının geri döünüşünü görebiliriz. Ayrıca kazanılan bu alan kullanıcıya daha büyük piller olarak da geri dönebilir.

Kaynak, özelliğin Android 13 ile piyasaya çıkacağına inansa da, aslında tek eSIM ile iki operatör bağlantısı Android’e özgü değil. Patenti alındıktan sonra iOS ve hatta Windows’ta bile kullanılabilir. Tabi ki öncelikle eSIM’in dünyada daha yaygın bir hale gelmesi de lazım. Zira Türkiye gibi ülkeler için SIM kart yuvası içeren ayrı bir model, eSIM ülkeleri için SIM kart yuvası olmayan bir model üretmek, üretim maliyetlerini arttıracaktır.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

İlginizi çekebilir:

Microsoft Android üzerine olan çalışmalarını iki katına çıkarıyor

Katlanabilir Ekranlı MacBook LG OLED Panel ile Yolda Olabilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz