Teknoloji Trendleri Raporu

Deloitte, bu sene 12’ncisi yayımlanan ‘Teknoloji Trendleri Raporu’ verilerini açıkladı. Rapora göre; işletmeler, pandemi nedeniyle zorlu geçen 2020 yılında dalgalanmalara hızla adapte oldu ve dijital dönüşümü hızlandırdı. Yaşanan dijitalleşme sürecinin, şirketleri hiç olmadığı kadar dayanıklı hale getirdiği ifade edildi.  

Deloitte, bu sene 12’ncisi yayımlanan ‘Teknoloji Trendleri Raporu’ verilerini açıkladı. Raporun, 2020’nin sismik sarsıntıları ile mücadele eden kuruluşlar için gelecek 18 ila 24 ayda planlama ve uygulamada güven yaratacak fırsatları, stratejileri ve teknolojileri değerlendirdiği ifade edildi. Rapora göre; işletmeler, pandemi nedeniyle zorlu geçen 2020 yılında dalgalanmalara hızla adapte oldu ve dijital dönüşümü hızlandırdı. Yaşanan dijitalleşme sürecinin, şirketleri hiç olmadığı kadar dayanıklı hale getirdiği belirtildi. Gelecek döneme dair beklentiler, Ocak 2020’nin gerçeklerinden belirgin şekilde farklı olsa da CIO’lar, 2021 ve sonrası için umut verici bir yol çizdi. ‘Deloitte’ tarafından gözlemlenen trendler arasında; iş yerinin geleceği, yapay zekâ (AI) inisiyatiflerinin endüstriyelleşmesi, çekirdekteki sistemlerde geliştirme ve çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılığı destekleyen teknolojiler de yer aldı. 

Rapor ayrıca; kuruluşların, yalnızca operasyonlarını daha çevik ve daha verimli hale getirmek için değil, aynı zamanda talep ve müşteri beklentilerindeki dramatik dalgalanmalara yanıt vermek için de dijital dönüşüm çabalarını hızlandırdığını ortaya koydu. Deloitte Digital Türkiye Ortağı Özlem Yanmaz, konuya ilişkin açıklamasında “Bu yılki raporun teması dayanıklılık. Geçtiğimiz yıl, koşulları değerlendirerek stratejik planlarını revize eden kuruluşlarda sayısız ilham verici dayanıklılık örneği gözlemledik. Bizim için dayanıklılık, değişime uyum sağlamak ve değişim ortamında gelişmek için inatçı bir kararlılık sergilemek demek. Bu dönemde CIO’ların ve diğer üst düzey yöneticilerin bu yolculuğa güvenle liderlik ettiklerini ve iyileşebileceklerini kanıtladıklarını gördük. COVID-19 varsayımlarımızı tamamen yıktı; adaptasyon ve yanıt verme kabiliyetimizi mümkün olduğunu düşündüğümüzden daha yüksek bir seviyeye çıkarmamız için bizi zorladı. ‘Gelecek’ için yapılan planlar yıllardan haftalara indi. Bu durum, zor olsa da önemli bir atılım yarattı. Trendler bize, geçtiğimiz yıl yaşanan türbülansın umut veren bir tarafının da olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.  

Deloitte tarafından yayınlanan ‘Teknoloji Trendleri Raporu’, 9 trendi inceliyor 

Deloitte Teknoloji Trendleri Raporu

Deloitte tarafından yayınlanan ‘Teknoloji Trendleri Raporu’ içerisinde incelenen 9 trend, 3 ana kategoriye ayrılıyor: 

1. Kuruluşun Kalbi

Strateji Mühendisliği”; “Çekirdekte Canlanma” ve “Tedarik Zincirinde Çözülme” trendleri organizasyon ve teknoloji stratejisinin uyumuna odaklanıyor. Kuruluşların; karmaşık, ancak başarı için zorunlu ve birbirini desteklemeleri gereken bu bileşenler için eşsiz bir uyum içinde çalışmaları gerekiyor.

2. İçeride ve Dışarıda Daha İyi Bir Deneyim

Milyarlarca İnsan Özelinde: Dijital ve Fizikselin Buluşması” ve “Dijital İş Yerinin Dönüşümü” trendleri müşteriler, çalışanlar ve paydaşlar için ortak perspektif yaratmayı hedefliyor. “Daha fazla değer yaratmak için geleceğin dijital ve fiziksel deneyimlerini nasıl daha iyi birleştirirsiniz?” sorusuna ise Çeşitlilik, Eşitlik, Kapsayıcılık Teknolojileri: Eşitlik için Araçlar” trendi yanıt veriyor. Bu kapsamda, inovasyonu ateşleyen yeteneğin yaşam döngüsü boyunca kurumsal çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılığı destekleyen ve giderek daha gelişmiş hale gelen araçları değerlendiriyor.

3. Veri: Mümkün Kılma Sanatı

İşletmelerin otomasyona ve makine güdümlü karar vermeye doğru daha fazla ilerlemesiyle, insan kapasitesinin ölçekli bir şekilde artırılmasına işaret ediyor. “MLOps: Endüstriyelleşen Yapay Zekâ”; “Makine Veri Devrimi: Makineyi Beslemek” ve “Sıfır Güven: Güvenme, Doğrula” trendleri, işletmelerin sanayileşme ve otomasyon yoluyla daha fazla değer yaratmaları için üç özel fırsatı temsil ediyor.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

‘Deloitte Teknoloji Fast 50’ İsimli Teknoloji Ödül Programının Türkiye Başvuruları Başladı! 

Schneider Electric, Türk Girişimcilere ‘Solar Impulse Efficient Solution’ Sertifikasyon Programına Başvurmaları İçin Çağrıda Bulundu!

Dünyanın Çalışma Koşulları En İyi 25 Çok Uluslu Şirketi Açıklandı: ‘Cisco’ İlk Sırada! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz