Perşembe, Ocak 21, 2021
Ana Sayfa Teknoloji Telefon Başka Sim Kartı Tanımıyor, Başka Hattı Tanımıyor. Nasıl Çözerim?

Telefon Başka Sim Kartı Tanımıyor, Başka Hattı Tanımıyor. Nasıl Çözerim?

Bazen telefona takılan yeni sim kartın algılanamaması gibi bir sorun oluşabiliyor. Ya da cihaz bir sebepten dolayı sim kartı okuyamıyor ve şebekeyi açamıyor. Eğer siz de bu durumlarla karşılaştıysanız ve telefon başka sim kartı tanımıyor, ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız yanıtları yazımızda bulabilirsiniz.

Bazı durumlarda telefon ile sim kart arasında bir uyumsuzluk yaşanabiliyor. Ya da akıllı telefonun sistemi bir an için sim kartı kabul etmiyor. Böyle olduğunda da hat kullanılamıyor ve telefon sanki içerisinde sim kart yokmuş gibi uyarı veriyor. Bu durum özellikle hattını değiştiren ya da herhangi bir sebepten ötürü sim kartını değiştirmek isteyenlerin, yani sim kartı bir kere yerinden çıkarıp tekrar takmaya çalışanların başına geliyor. Elbette tüm akıllı cihaz sorunları gibi bu problemin de farklı çözümleri var. Biz Android ve iOS işletim sistemlerinde yapılabilecekleri sizler için bir araya getirdik. Siz de “telefon başka sim kartı tanımıyor” sorunuyla başa çıkmaya çalışıyorsanız, ipuçlarımızı takip edebilirsiniz.

Telefon Başka Hattı Kabul Etmiyor! Bu Durumun Sebebi Nedir?

Telefon Başka Hattı Kabul Etmiyor! Bu Durumun Sebebi Nedir

Telefon başka hat kabul etmiyor ise bunun sebebi şunlar olabilir:

 • Telefon sim kartı tanımıyorsa, sim kartta bir sorun olabilir. Üzerindeki manyetikte oluşan bir hata sim kartın okunmasını önleyebilir.
 • Telefonun sim kart yuvası bozulmuş olabilir. Bu durumda kart düzgün de olsa telefon sim kartı okumaz.
 • Eğer telefon replika ise, yani orijinal değilse, sim kart okunmayabilir. Böyle bir durum fark edildiğinde operatör sim kartı aktifleştirmiyor.
 • Eğer IMEI numarası aktif değilse telefon sim kartı çalıştırmaz.
 • Telefonun bataryası çok şiştiği zamanlarda sim kart yuvası yerinden oynayabilir, bu da kartın okunmasını engeller.
 • Telefonda sistemsel bir hata yaşandığı için sim kart okunamayabilir.

Telefon Başka Sim Kart Kabul Etmiyor! Bunu Düzeltmek İçin Ne Yapabilirim?

Telefon Başka Sim Kart Kabul Etmiyor! Bunu Düzeltmek İçin Ne Yapabilirim

Bir önceki bölümde de bahsettiğimiz gibi telefonun sim kart sorunu için farklı nedenler olabilir. Bu durumda yapılabilecekleri şöyle sıralayabiliriz:

 • İlk olarak halihazırda takılı olan ve okunmayan kartı çıkarın ve başka bir sim kart deneyin. Böylece sim kartın kendisinde bir sorun olup olmadığını anlayabilirsiniz.
 • Telefonun sim kart yuvasında sıkıntı olup olmadığını görmek için aynı kartı farklı telefonlara takabilir, yine telefonunuzda farklı bir sim kart deneyebilirsiniz.
 • Eğer telefonu yurt dışından aldıysanız ve IMEI numarasını kaydettirmediyseniz sim kart okunmaz. Bunun için gerekli kayıt işlemlerini tamamlamanız gerekiyor. Sonrasında sim kartı kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • Telefonun orijinal olup olmadığını seri numarasından ya da farklı yöntemler kullanarak kontrol edebilirsiniz.

Bunlar, telefonun kendisinde ya da sim kartında bir sorun olduğu zaman yapabilecekleriniz. Şimdi bir de sistemsel bir hata olması ihtimali hakkında konuşalım.

Android Telefon Başka Hattı Kabul Etmiyor, Nasıl Düzeltilir?

Android işletim sistemine sahip telefonlarda yapılabilecek düzeltme işlemleri şöyle:

 • İlk olarak telefonu açıp kapayın. Eğer sistemde ufak bir karmaşa varsa, bu adımlar sorunu çözmeye yeterli olacaktır.
 • Sim kartı ve bataryayı yerinden çıkarıp tekrar takmayı deneyin.
 • Telefonu güvenli modda birkaç saat kullanın. Bu arada son indirdiğiniz uygulamaları silin. Ardından normal moda geri döndüğünüzde sim kart sorunu çözümlenmiş olabilir.
 • Yeni Android sürümlerinde sim kartı telefon ayarlarından kapatmak mümkün. Eğer siz fark etmeden bu ayar değiştiyse, telefon kartı okumuyor olabilir. Söz konusu ayar üzerinden sim kartı açık hale getirmek için “Ayarlar > Şebeke ve İnternet > SIM Kartlar” adımlarını takip edebilirsiniz.
 • Sim kartın okunmasını sağlamak için ağ modunu da değiştirebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken menü adımları: “Ayarlar > Mobil Şebekeler > Şebeke Modu”. Burada ağ modunu “LTE/WCDMA/GSM” yaparak çözüm bulabilirsiniz. Bu, GSM operatörlerini otomatik olarak ayarlayacaktır.
 • Bazen sim kartının operatörü ile Android sistemde seçili olan operatör aynı olmayabilir. Bu durumda sim kart okunmaz. Bu sorunu gidermek için “Ayarlar > Mobil Şebekeler > Şebeke Operatörleri > Şebekeleri Ara” adımlarını takip edebilirsiniz. Son adımda kendi operatörünüzü seçerek sorunu çözebilirsiniz.
 • Hiçbir şey işe yaramadıysa, önbelleği temizleyerek sorunu çözümleyebilirsiniz. Burada yapmanız gereken, “Ayarlar > Depolama > Dahili Depolama > Önbelleği Alınmış Veriler” şeklinde menü içerisinde ilerlemek. Siz son aşamaya gelip “Önbelleği Alınmış Veriler” yazısına tıkladığınızda uygulamalar için tutulan önbellek silinecektir. Bu, sim kart sorununa çözüm olabilir.

iPhone Telefon Başka Sim Kartı Tanımıyor, Ne Yapılabilir?

iOS işletim sistemine sahip telefonunuz yeni takılan sim kartı tanımıyorsa aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak sim kartı çıkarıp yeniden takın. Bu aşamada sim kart yuvasının tamamen oturduğundan emin olun.
 • Sonrasında sim kartınızın kullanıma açık olduğundan emin olun. Çünkü siz fark etmeden operatör hattınızı kapatmış olabilir.
 • Bir sonraki adımda yazılım güncelleme kontrolü yapın. Çünkü eğer iOS son sürümde değilse sim kartla ilgili sorunlar yaşanabilir. Güncelleme sonrasında telefonu yeniden başlatmayı unutmayın.
 • Seçili operatör ile kullandığınız operatörün uyumlu olduğundan emin olun. Bunun için “Ayarlar > Hücresel > Ağ Seçimi” adımlarını takip edebilirsiniz. Buradan ağ seçimini otomatik hale getirebilir ya da manuel olarak kullandığınız ağı seçebilirsiniz.

Eğer iOS ve Android telefonda bir türlü sim kart tanınmama sorununu çözemiyorsanız, markaların destek bölümleriyle görüşebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

‘eSIM’ Teknolojisi, Yakında Türkiye’de Kullanıcı Beğenisine Sunuluyor! 

3500 TL Altı Şarjı En Uzun Giden Telefonlar 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR