Kanada’da, Tesla otomobilinin, otomatik pilotuna güvenen 58 yaşındaki sürücü dikkatsiz sürüş suçundan tutuklandı. 

Otomobil teknolojileri gittikçe gelişiyor. İlk başlarda park yardımı sağlayan otomobiller artık kendi otomatik pilotlarına sahip. Elektrikli motoru ve gelişmiş teknolojilerle donatılan Tesla modellerinin otopilotu yine gündeme geldi. Daha önce Tesla X modelinin karıştığı bir kazada sürücü hayatını kaybetmişti ve aracın kazadan önce otomatik pilota alındığı öğrenilmişti. Araştırmalarda otomatik pilotla ilgili bir suç bulunamamıştı ama başka kullanıcılar da Tesla’nın otomatik pilotlarına güvenip sürücü koltuğunda kahvaltı yapmış ve uyumuşlardı.  

Bu sefer olan olay Kanada’da gerçekleşti. Sürücü Tesla otomobilini 135 Km hızla otomatik pilota aldı. Otomatik sürüş modunda ilerleyen otomobilin 58 yaşında olan sürücüsünün diş ipi ile dişlerini temizlediği söylendi. Yaptığı yüksek hız ile Kanada polisinin radarına yakalan sürücü ‘’Dikkatsiz Sürüş’’ suçlamasıyla tutuklandı.  

Hayatımızda daha yeni olan otomatik pilotlar ne kadar güvenilir bilinemiyor ama amaçları ve yapabildikleri ile kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırdıkları kesin. Tabi arada istisnalar oluyor. Çok daha gelişecek olan otomatik pilotlu araçlar gelecekte belki otomobillerin direksiyonunu bile ortadan kaldırabilir.

Otopilotların gelebileceği noktaları gösteren ve olayların göbeğinde otomatik pilot dolayısıyla yaşanan bir kazayı konu alan gerilim, bilim kurgu temalı Upgrade filmine göz atabilirsiniz. 

 

Tesla Amerikan tarihinin en değerli otomobil şirketi oldu

Tesla’nın Şanghay’daki fabrika yolculuğu 

Elon Musk, Şanghay’daki dansıyla gündem oldu