Salı, Ağustos 3, 2021
Ana SayfaTeknosafariOppo Enco W51 Detaylı İnceleme

Oppo Enco W51 Detaylı İnceleme

Oppo’nun 17 Eylül’de Türkiye’deki kullanıcıları için de satışa sunduğu, hibrit aktif gürültü engelleme özelliğine Oppo Enco W51 neler sunuyor? Oppo Enco W51’in batarya performansı ve kullanım ömrü nasıl, Oppo Enco W31 ile aralarındaki farklar neler, bu yazımızda bunlara yer vermek istedik, keyifli okumalar.

Oppo’nun ülkemizde de satışa çıkan ikinci kablosuz kulaklık modeli Enco W51, selefi Enco W31’den daha farklı bir kutu tasarımıyla piyasaya sunuldu. Enco W31, yuvarlak hatlı ve mat  bir kutuyla kullanıcı karşısına çıkarken şirket yeni kablosuz kulaklık modeli Enco W51’de ise kare, köşeleri yumuşatılmış ve parlak bir kutuyla kullanıcı karşısına çıktı. 

Oppo Enco W51, kutusuyla beraber toplamda 55 gram ağırlığıyla kullanıcı beğenisine sunuluyor. Kulaklığın kutusunun üzerinde sadece bir “OPPO” logosu yer alıyor. Yere koyduğunuzda kapağın arkasında kalan tarafta, cihazın şarj olmasını sağlayan bir Type-C girişi ve küçük bir gösterge alanı yer alıyor. Kullanıcılar cihazlarının şarj olduğunu buradaki küçük alandan anlayabiliyor. 

Kulaklığın kutusunu kaldırdığınızda karşınıza, kulakların kendileri direkt olarak çıkıyor. Bu noktada Apple’ın AirPods tasarımlarının aksine kulaklıkların tamamını görmek bence daha işlevsel, çünkü ister istemez toz ve kirin birikebildiği kutuları bu sayede çok daha kolay temizleme imkanı bulunuyor. 

Kulakların sap tasarımlarında da selefine göre bazı farklılıkların bulunduğunu belirtmek gerek. Özellikle daha kısa ve küçük olan Enco W51’in sapları, bu sayede fazlalık gibi durmuyor ve elbette ki çok daha şık bir tasarım sunuyor. Bunun yanında ise, Enco W51 tpkı Enco W31’de deneyimlediğim gibi kulakta dururken hiçbir rahatsızlık vermiyor hatta bir süre sonra kulağınızda olduğunu unutmuş bile olabiliyorsunuz. Ayrıca, kutunun içinden çıkan XS, S, L ve XL kulak pedlerinden kulağınıza en uygun olanı seçerek daha rahat kullanım elde edebilirsiniz. M kulak pedlerinin kulaklığın üzerinde takılı geldiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Oppo Enco W51 ses performansı

Oppo Enco W51’in ses performansına geldiğimizde ise, Oppo’nun aktif gürültü engelleme özelliğinin bulunduğu ilk kulaklığı olduğuna değinmeden geçmek istemiyorum. Oppo yeni kablosuz kulaklık modelini geliştirirken ileri teknolojiler kullandığını belirtiyor. Bu bağlamda marka, Enco W51’in gürültü azaltma frekans genişliği, üst düzey ikili aktif gürültü engelleme destekli ve çift çekirdekli dijital gürültü engelleme çipi ile 2,5 kHz düzeyine çıktığını dile getiriyor. Enco W51, aynı zamanda maksimum 35 desibel gürültü azaltma derinliğine ulaşıyor. Kullanıcılar dokunmatik olan kulaklıklardan sol tarafa iki kez üst üste tıkladığında gürültü engelleme özelliğini aktif edip kapatabiliyor. Sağ kulaklıklarda ise, müzik durdurma-başlatma, bir sonraki parçaya geçme ve arama cevaplama-sonlandırma seçeneklerini kullanabiliyor. Sesli asistan desteği de sunan Oppo Enco W51, kulaklıklara üç kez dokunulduğunda Siri ya da Google Asistan’ı aktif ediyor. 

Gürültü engelleme konusunda  başarılı olduğunu belirtmem gereken Oppo Enco W51’de, trafik sesleri, dış sesler özellik aktifken duyulmuyor. Bluetooth 5 destekli bir kulaklık olan Enco W51’de 7nm sürücüler yer alıyor. Ortam seslerini engelleyen kulaklık, bunu her bir kulaklığın üzerinde bulunan 3 ayrı mikrofon sayesinde başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor. Ses performansı ise, yüksek seste müzik dinlemeyi seven benim gibi kullanıcıları tatmin edecek düzeyde kullanıcı karşısına çıkıyor. Sesler genellikle, temiz ve net bir şekilde anlaşılıyor. Telefon görüşmelerinde ise, aktif gürültü engelleme özelliği açıkken karşı tarafın dışarıdaki sesleri değil de gerçekten sizin sesinizi duyduğunu söyleyelim. Her iki kulaklıkta da üçer mikrofon bulunduğu için kullanıcılar görüşmelerini ister tek isterse iki kulaklık varken rahat bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Marka, rüzgar gürültüsünü azaltmak için tasarlanmış hava kanalları ile birlikte, rüzgarın hızı saatte 25 kilometreye çıksa bile kulaklığınızda net ve temiz bir ses duyabildiğinizi aktarıyor.

15 dakikalık şarj ile 3 saat müzik 

Oppo Enco W51 kulaklıkları tam şarjla genel kullanımda 4 saat, kutusuyla birlikte ise 24 saat kullanım ömrü sunuyor. Batarya noktasında selefine göre iyileştirmelere gidildiği kutuda bulunan batarya kapasitesiyle de belli oluyor. Şirket Enco W31’de 350 mAh, Enco W51’de ise 480 mAh batarya kullanıyor. Bu noktada tek şarjla 15 saat kullanım ömrü sunan Enco W31, 24 saat dinleme süresi sunan Enco W51’in tabi ki gerisinde kalıyor.

Oppo, yeni kablosuz kulaklığının aynı zamanda şarj olma süresinin oldukça hızlı olduğunu dile getiriyor. Şirket, 15 dakikalık şarj ile kulaklığın üç saat boyunca kullanılabildiğini söylüyor. Dayanıklı pil kapasitesi ile haftada sadece bir kere şarj ederek günde 4 saat müzik dinleyebildiğiniz aktarılıyor. Cihazın tam şarj olması içinse 80-90 dakika yeterli oluyor. Qi kablosuz şarj desteğine de sahip olan cihazın, bu şekilde şarj olması ise daha uzun sürüyor. Cihaz Qi kablosuz şarj ile toplamda 2.5 saatte bataryasını dolduruyor. Enco W51, ayrıca ters şarj özelliğine sahip akıllı telefonlar ile de şarj olabiliyor. 

Enco W51 kablosuz kulaklık Bluetooth 5.0 teknolojisini kullanıyor. Kullanıcılar bağlantı kopması yaşamadan 10 metrelik bir alanda cihazlarını rahatça kullanabiliyor. iPhone veya Android akıllı telefonlarla uyumlu bir şekilde çalışıyor. IP54 sertifikası sayesinde ise özellikle spor yapanları memnun etmeyi başarıyor. Bu sertifika kulaklıkların toza ve suya karşı dayanıklı olduğu anlamına geliyor. Yağmurda ya da spor yaparken terleyen kişiler bu noktada özellikten oldukça memnun kalabilir. 

Oppo’nun aktif gürültü engelleme özelliğine sahip olan ilk kablosuz kulaklığı Enco W51, 899 liradan satışa çıkmıştı. Ben bu yazıyı yazarken cihaz şu an çeşitli internet sitelerinde 750-800 lira seviyelerinde dolaşıyor. Ancak ülkemizde değişken olan kur sebebiyle fiyatların artıp azalabileceğini de belirtmeden geçmeyelim.

İlginizi Çekebilir:

OPPO, Yeni Kablosuz Kulaklığı Enco X’i Tanıttı

‘Oppo A73’ Akıllı Telefon Modeli, Türkiye’de Kullanıcı Beğenisine Sunuldu 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR