Pazartesi, Ekim 25, 2021
Ana SayfaDijitalTikTok'un Çocuklar İçin Uygun Olan Versiyonu Zigazoo Yayınladı

TikTok’un Çocuklar İçin Uygun Olan Versiyonu Zigazoo Yayınladı

TikTok’un çocuklara yönelik platformu Zigazoo hem iOS hem de Android ekosistemi için yayınlandı.

Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını sebebiyle, okullar kapanmış ve çocuklar eğitimlerini uzaktan görmeye başlamıştı. Çocukların uzaktan eğitim modeline geçmesiyle birlikte dünyanın birçok yerinde akıllı cihaz kullanım oranı önemli bir derecede artış gösterdi. 

Zigazoo’nun kurucusu Zak Ringelstein de akıllı cihazların çocukları olumsuz etkilediğini birçok ebeveyn gibi düşünüyor. Karantina süreciyle birlikte artan teknolojik aletlerin kullanımının öğrenmeye etkisi olduğunu da dile getiriyor. Ringelstein hatta çocukların kendi tabiriyle dijital diyete girmesi gerektiğini düşünüyor. “Çocuklar için TikTok”u da biraz bu sebepten geliştirdiğini açıkladı. 

Çocuklar için TikTok

Zigazoo uygulaması, çocukların video temelli alıştırmalar yapmasına yarıyor. Bu video temelli alıştırmaları aynı zamanda yanıtlayabiliyor ve bu cevapları da arkadaşlarıyla paylaşabiliyor. Ücretsiz olarak kullanılabilen uygulama içerisinde karbonat kullanarak yapay volkan yapmak gibi içerikler bulunduruyor. Çocuklar için birçok faydalı ve eğlendirici içerik barındıran uygulamanın hedef kitlesi ise okul öncesi çağdan başlıyor ve ortaokul çağına kadar gidiyor. 

Uygulamanın kurucusu Ringelstein ayrıca, gizlilik ve çocukların güvenliğini koruyabilmek adına platformun önce ebeveynler tarafından kullanılmasını öneriyor. 

Uygulamayı kullanırken başka bir kullanıcının paylaşımlarını ve içeriklerini görebilmek için öncelikli olarak o kişiyi arkadaş olarak eklemeniz gerekiyor. Bu yöntemle de siber zorbalığın önüne geçilmesi planlanıyor. 

Platformun ilham kaynağı Susam Sokağı

Ringelstein uygulamayı test ederken çocukların genelde daha uzun video oluşturmayı ancak daha kısa içerikler izlemeyi tercih ettiğini dile getiriyor. Söz konusu durumu fark eden kurucusu, uygulamanın buna göre optimize edildiğini dile getiriyor. Bunun dışında uygulamayı geliştirirken ise ilham kaynağının Susam Sokağı olduğunu aktarıyor. Ringelstein, eğlence ve eğitimin birlikte olduğu işlerin her zaman başarıyla sonuçlandığını belirtiyor. 

Sadece bir ay içinde Zigazoo 100.000 video indirme/yükleme trafiğine erişti. Ringelstein çocuklara yönelik bir TikTok platformu olan Zigazoo’nun alanında tek olduğunu belirtiyor. Görsel ve işitme materyallere dayanan öğrenme sisteminin çocuklar açısından da daha verimli olduğu dile getiriliyor. 

Çocukların güvenliği temel alarak geliştirilen uygulamada öğrenme ve eğlence fırsatı olduğunu dile getiren Zigazoo kurucusu çocuklar için önemli bir platform olduğunu söylüyor. Uygulama şu an için belirli bölgelerde kullanılabiliyor. Ancak Türkiye söz konusu bölgeler arasında yer almıyor. 

İlginizi Çekebilir:

Facebook, Alışveriş Platformu Facebook Shops’u Tanıttı

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

Çocuklarınız için Eğitici Oyun Uygulamaları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR