TikTok İşaret Dili

Popüler kısa video platformu TikTok ve İşaret Dili Tercümanları Derneği, 7 Haziran Türk İşaret Dili Bayramı’nda işaret dili ve sağır kültürüyle ilgili farkındalık yaratmak amacıyla yeni bir kampanya başlattıklarını duyurdu. Kullanıcıların, TikTok üzerinden başlatılan kampanya kapsamında işaret dilini kullanarak ‘#EllerinSesi’ etiketiyle videolar paylaşacakları belirtildi. 

Popüler kısa video platformu TikTok, İşaret Dili Tercümanları Derneği ile iş birliği içerisinde 7 Haziran Türk İşaret Dili Bayramı’nda işaret dili ve sağır kültürüyle ilgili farkındalık yaratmak için yeni bir kampanya başlattığını duyurdu. Kullanıcıların, TikTok üzerinden başlatılan kampanya kapsamında işaret dilini kullanarak ‘#EllerinSesi’ etiketiyle videolar paylaşacakları kaydedildi. Farkındalığı geliştirmek ve sağır kültürünü görünür kılmak adına alanında popüler işaret dili tercümanı ve işaret dili çevirmenliği eğitmeni Neslihan Kurt, işaret dili eğitmeni Ayça Aybüke Kurt, İşaret Dili Tercümanları Dernek Başkanı akademisyen Banu Türkuğur Şahin ve işaret dili uzmanı Kadir Demir’in, kampanyada aktif rol oynayacağının ve ‘İşaret Dili Tarihi-İşaret Dili Hakkındaki Yanlış Bilgiler’, ‘İşaret Dili Evrensel Midir?’, ‘Neden Evrensel Değildir?’ ve ‘Sağır Kültürü’ temalı bilgilendirici içerikler paylaşacağının da altı çizildi. 

Diğer yandan; TikTok kullanıcıları ‘#EllerinSesi’ kampanyası kapsamında, işaret diliyle ilgili merak ettikleri her şeyi TikTok’un “Soru Sor” özelliğiyle uzmanlara sorabilecek. Kullanıcılardan gelen sorular; Neslihan Kurt, Ayça Aybüke Kurt, Banu Türkuğur Şahin ve Kadir Demir tarafından cevaplanacak.  

İşaret Dili Tercümanları Derneği, 2010’dan beri işaret dilinin yayılması için iş birlikleri gerçekleştiriyor

İşaret Dili Tercümanları Derneği

Aktarılan diğer detaylara göre; Ankara merkezli İşaret Dili Tercümanları Derneği, 2010 yılından beri işaret dilinin yayılması ve gelişimi konusunda işaret dili tercümanları, işaret diline gönül veren ve dil konusunda uzman kişilerle de iş birlikleri gerçekleştiriyor. Dernek, küçük yaşta duygularını sözlerle ifade edemediği için çizim yapmaya başlayan işitme engelli grafik sanatçısı Satılmış Akın’ın resmettiği işaret dili alfabesini eğitim çalışmalarında kullanıyor. Başarılı sanatçı Satılmış Akın’ın, çizimleriyle ulusal ve uluslararası birçok yarışmada ödül aldığı da biliniyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

TikTok’un Yeni Güncellemesi ile Kullanıcıların Biyometrik Verileri Otomatik Olarak Toplanacak

TikTok, Mayıs Ayında 80 Milyon İndirilmeyle En Çok İndirilen Mobil Uygulama Oldu! 

Türkiye’nin İlk Spor HUB Platformu, TikTok ve S Sport Tarafından Hayata Geçirildi 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz