Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika
Ekonomik krizin dünya çapında etkilerini göstermeye devam etmesiyle birlikte birçok büyük firma toplu işten çıkarmalar yapmaya başlamıştı. Bu firmalardan birisi de özellikle Ocak ayında 18 bin kişinin işine son veren Amazon’du. Dünyanın en büyük dijital alışveriş platformlarından birisi olan Amazon, şimdi de 9 bin kişinin daha işine son vereceğini açıkladı.
Dünyanın en popüler alışveriş platformlarından birisi olan Amazon’da ikinci furya işten çıkarmalar başlıyor. Ocak ayında binlerce kişinin işten çıkartılması ile büyük bir gündem olan Amazon, işten çıkarmaların yeniden gündemde olduğunu duyurdu. ABD merkezli E-ticaret devinin bu adımının diğer firmalar tarafından da uygulanıp uygulanmayacağı ise merakla bekleniyor. İşte detaylar!

9 Bin Kişi Daha İşsiz Kalacak

Geçtiğimiz Ocak ayında, ekonomik kriz gerekçesi ile çalışanlarının 18 binini işten çıkartan amazon, şimdi de 9 bin kişiyi daha işten çıkarmaya hazırlanıyor. Teknoloji ve ticaret sektöründe hız kesmeden devam eden işten çıkarmalar, ABD ve diğer birçok ülkede etkisini sürdüren ekonomik krizler nedeniyle yaşanıyor. Her geçen gün artan üretim maliyetlerinden tasarruf ederek şirket masraflarını azaltmaya çalışan dev şirketler, ya kapanma yoluna giriyor ya da son bir hamle olarak toplu bir şekilde işten çıkarma yöntemini seçiyor. ABD’li dev ticaret şirketi Amazon da bunlardan birisi. Şirketin CEO’su Andy Jassy, çalışanlara göndermiş olduğu notu şirketin internet sitesinde de yayınlayarak 9.000 çalışanın daha işten çıkartılacağını duyurmuş oldu.

İlerleyen Haftalarda Binlerce Kişi Daha İşsiz Kalacak

Andy Jassy’nin paylaşmış olduğu notla birlikte Amazon’un ilerleyen haftalarda binlerce kişiyi daha işten çıkartacağı ortaya çıkmış oldu. İşten çıkartılacak olan 9 bin kişinin çoğunun Amazon Web Services, reklam, İnsan Deneyimi ve Teknoloji ile Twitch gibi departmanlardan olduğu da belirtildi. Böylelikle, bu 9 bin kişi ile birlikte son üç ayda Amazon tam 27.000’den fazla kişiyi işten çıkarmış olacak. Bu kadar çok kişiyi işten çıkarmanın kolay bir karar olmadığını söyleyen Jassy, vermiş oldukları kararın uzun vadede şirket için en iyi karar olduğunun da altını çizdi. Söz konusu kararların şirket içinde uzun değerlendirmeler sonucu verildiğinin yanı sıra ekonomi ve gelecekteki belirsizliklerden kaynaklandığını da vurguladı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz