Cuma, Haziran 18, 2021
Ana SayfaDijitalTrendyol fiyat artışı olan ürünlerle ilgili işlem yaptığını açıkladı!

Trendyol fiyat artışı olan ürünlerle ilgili işlem yaptığını açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, Türkiye’deki ilk koronavirüs vakasını açıklamasından sonra vatandaşlar gıda ve temizlik ürünlerine yoğun ilgi göstermiş ve marketlerdeki stokların tükendiği haberleri gelmeye başlamıştı. Yaşanan bu talep sonrasında bazı internet sitelerindeki ürünlere yüzde 4 bine varan zamlar yapıldı. Trendyol fiyat artışı olan ürünlerle alakalı işlem yapıldığını açıkladı.

Şu ana kadar 117 ülkeye sıçrayan ve 4 bin 600’den fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüsün Türkiye’de de tespit edildiği Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan resmi açıklayla doğrulanmıştı. Bakanın yapmış olduğu açıklama sonrasında insanlar korku ve endişe ile kuru gıda ve temizlik ürünleri alışverişlerini artırmıştı. Yaşanan bu durumdan faydalanmak isteyen bazı internet sitelerinde, özellikle kuru gıda ve kolonya gibi ürünlerin fiyatlarına korkunç bir şekilde zam yapılmıştı. 

Kullanıcılar, söz konusu şok edici fiyat artışlarını şikayet etmeye başlamıştı. Serbest piyasa ekonomisinde pazar yeri olarak faaliyetlerini sürdüren Trendyol, Hepsiburada gibi internet siteleri ise, gelen vatandaş şikayetleri adına açıklama yapma durumunda kaldılar. Trendyol gelen müşteri şikayetlerinin ardından platformda satışa sunulan ürünlerin fiyatlarının kendileri tarafından belirlenmediğini ve söz konusu duruma müdahale edemediğini açıkladı. Ancak yaşanan şikayetler sebebiyle Trendyol fiyat artışı tespit ettiği ürünlerle alakalı işlem yaptığını ve şikayetler üzerine bu işlemi sürdüreceğini belirtti.

Ancak Trendyol ülkemizde görülen özel durum nedeniyle, platformda yaşanan haksız fiyatlandırma hakkında sorumluluk aldığını ve 539 ürünle ilgili işlem başlatıldığını aktardı.

Trendyol’un koronavirüs ile ilgili gelişmelerin devamındaki fiyat oluşumlarına yönelik açıklaması:

”Trendyol olarak platformumuzda on binlerce tedarikçimizin milyonlarca ürününü sizlerle buluşturuyoruz. Serbest piyasa ekonomisinde pazaryeri olarak faaliyet gösteren platformumuzda satıcılar tarafından satışa sunulan ürünlerin fiyatlarını biz belirlemiyor ve müdahale edemiyoruz. Ancak koronavirüs tehdidine karşı ülkemiz kamu otoritelerinin açıklamaları ve yönlendirmeleri ışığında yaşanan bu özel durum nedeniyle sorumluluk alıyoruz.

Trendyol olarak, bu süreçle ilgili ürünlere yönelik haksız fiyatlandırma yapan satıcılara fırsat vermiyoruz. Platformumuzda haksız fiyat oluşumuna sebep olan 539 ürünle ilgili geliştirdiğimiz algoritmamız ve sizlerin desteğiyle gerekli işlemler yapıldı.

Fiyat kontrollerine ara vermeden devam ediyoruz ve tespit edeceğimiz haksız fiyat oluşumları ile mücadelemizi sürdürüyoruz. Sizler de haksız fiyat oluşumu olduğunu düşündüğünüz ürünleri fiyat.kontrol@trendyol.com e-mail adresine iletmeye devam edebilirsiniz.”

117 ülkede tespit edildiği belirtilen covid-19 salgını bugüne kadar 4 bin 600’den fazla insanın hayatını kaybetmesine sebep olurken, enfekte olan insanların sayısı ise 125 bini geçti. Ülkemizde de 10 Mart günü tespit edildiği açıklanan coronavirüsün ikinci vakasına ise bugün rastlandı. Coronavirüs tespit edilen ikinci hastanın, Türkiye’de tespit edilen ilkcoronavirüs hastasının yakını olduğu bildirildi.

HAKSIZ FİYAT ARTIŞI ŞİKAYET BİLDİRİMİ NASIL YAPILIR? HFA-bildirim Uygulaması

Coronavirüs Paradan Bulaşır mı ? Uzmanlar Bu Konuda Ne Diyor?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR