Yeni Dacia Logosu

Yeni Dacia logosu, kısa bir süre önce tanıtıldı. Şirket DNA’sına sadık kalınarak daha modern ve dijital bir marka için yenilendiği ifade edilen logonun, sadelik ve sağlamlığın somut bir örneği olarak öne çıktığı belirtildi. Markanın “outdoor” tarafını vurgulayan yeni tasarım dilinin, bu yılın Haziran ayından itibaren kademeli olarak uygulanmaya başlanacağı ifade edildi.  

2021 yılı başlarında şirketin stratejik planının bir parçası olarak yenileneceği duyurulan Dacia logosu, kısa bir süre önce yeni amblemi ve renkleriyle birlikte tanıtıldı. Başarısının arkasındaki unsurları esas aldığına işaret eden marka; daima uygun bir fiyata sadelik, orijinallik ve sağlamlık değerlerini sunduğunu yansıtmaya devam eden yeni bir hisse kavuştuğunu belirtti. Dacia CEO’su Denis Le Vot, konuya ilişkin açıklamasında Dacia’nın otomotiv endüstrisindeki temel gereklilikleri sürekli olarak yeniden tanımlayan bir marka olduğunu belirtti ve “Hem erişilebilir hem de cazip olmayı başarabiliyoruz. Pazardaki konumumuz başladığımız ilk günden bu yana kendimize özgü olurken, gelecek yıllarda büyümeyi sürdüreceğiz” ifadelerine yer verdi. 

Aktarılan detaylara göre; Dacia’nın yeni görsel kimliği, farklı ve iddialı bir markanın göstergeleri olan yeni bir logo ve amblem ile ön plana çıkıyor. Bu iki yeni tasarımın, ilk günden bu yana Dacia’ya rehberlik eden ve markanın özünü vurgulamaya çalışan “Tasarım Ekibi” tarafından şirket içerisinde yaratıldığı belirtiliyor. Yeni görsel kimliğin merkezinde yer alan logo, bir sağlamlık ve denge hissi uyandırmayı hedefliyor. Birbirlerinin ters görüntüleri olan “D” ve “C” harflerinin şekli değiştirilerek markanın, kompakt ve zeki ruhunun ön plana çıkarıldığı ifade ediliyor. Logonun geometrik çizgileri ise harf dizisine mekanik bir hareket hissi vermeyi amaçlıyor.  

Amblem, aralarında güçlü ve uyumlu bir ilişki bulunan zincirin halkaları gibi “D” ve “C” harflerini bir araya getirerek logonun özünü yansıtıyor. Bu iki yeni tasarımın, her gün milyonlarca tüketicinin kullandığı Dacia modellerinin sağlam yapısını yansıtmayı hedeflediği dile getiriliyor. Özellikle küçültülen grafik tasarım unsurları ise Dacia’nın temel gerekliliklere odaklanan bir marka olduğunun altını çiziyor. Her bir parça, daha fazla dijital içerik için yeni fırsatlar yaratırken bütünlük oluşturmak üzere diğerlerine uyum sağlıyor. Yeni grafik tasarım unsurlarının, sağlam ve esnek yapısı da dikkat çekiyor. Logoda yer alan ok şeklindeki “D” harfinin, tasarımın bütününe işaret ederken yüzü geleceğe dönük bir markanın yarattığı hareket hissini ön plana çıkardığının da altı çiziliyor.  

Yenilenen Dacia logosu, haki yeşili bir tasarımla geliyor 

Yenilenen Dacia Logosu

Diğer yandan; yenilenen Dacia logosu için kullanılan haki yeşili, markanın doğaya olan yakınlığını öne çıkarmayı ve müşteriler için güçlü bir referans noktası olan ikonik Duster gibi Dacia modellerinin kendilerini gösterdiği bir araziyi çağrıştırmayı hedefliyor. Haki yeşili ayrıca, yardımcı renkler için skalayı da tamamlıyor. Koyu haki, terakota ve kum renginin, yardımcı renkler olduğu belirtiliyor. Diğer iki ara renk olan parlak turuncu ve yeşil ile ise daha teknolojik bir his yakalanması amaçlanıyor.  

Markanın özü ayrıca; özgürlük, güç toplama ve özüne dönme ihtiyacını simgeleyen yeni ikonografisiyle de vurgulanıyor. Paylaşılan bilgilere göre; yeni marka kimliği, 2021 yılının Haziran ayından itibaren markaya özel siteler, reklamlar ve broşürler vasıtasıyla hayata geçirilmeye başlanacak. Dacia satış noktaları, 2022’nin başından itibaren kademeli olarak yeni marka kimliğine geçiş yapacak. 2022’nin ikinci yarısından itibaren ise araçlarda yeni logo ve amblem kullanılacak.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Renault’nun Yeni Logosu Tanıtıldı: 1992’den Sonraki En Büyük Değişiklik

Peugeot, Yeni Logo Tasarımını Tanıttı! 

Kia, Marka Logosu ve Sloganını Yeniledi!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz