Çin İlk Mürettebatlı Görev

Çin, ilk mürettebatlı görev kapsamında 3 astronotunu başarıyla ‘Tianhe Uzay İstasyonu’na gönderdiğini duyurdu. Görevin, Çin tarafından inşa edilen ‘Tianhe Uzay İstasyonu’nun yapım çalışmalarının tamamlanması kapsamında hayata geçirilecek olan 11 görevden ilki olduğu kaydedildi.  

Çin, ilk mürettebatlı görev kapsamında 3 astronotunu başarıyla yörüngeye fırlattığını duyurdu. Görevin, Çin tarafından inşa edilen ‘Tianhe Uzay İstasyonu’nun yapım çalışmalarının tamamlanması kapsamında hayata geçirilecek olan 11 görevden ilki olduğu kaydedildi. Nie Haisheng, Liu Boming ve Tang Hongbo’nun, uzay istasyonuna ayak basacak olan ilk 3 astonot olduğu ve ‘Tianhe Uzay İstasyonu’nda, yerleşik sistemleri test ederek ve uzay yürüyüşü yaparak 3 ay geçireceği belirtildi. Üç astronot, Çin yerel saatiyle sabah 09.22’de Çin’in kuzeybatısındaki Juiquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden Long March 2F roketiyle fırlatılan Shenzhou-12 uzay aracı aracılığıyla istasyona gitti. Görevin, saat 09.43’te başarıyla sonuçlandırıldığı ifade edildi.  

Mürettebatın, çekirdek modüle konuşlanacağı dile getirildi. Modül, Long March 5b roketinin yörüngede kontrolden çıkması ve Dünya’ya kontrolsüz geri girişinin ardından çıkan tartışmalar sırasında bu yılın Nisan ayında uzaya fırlatılmıştı. Mürettebatın asıl amacının, 24 tonluk modülü çevrimiçi duruma getirmek olduğu belirtildi. Nie Haisheng, konuya ilişkin açıklamasında uzayda yeni evlerini kurmaları ve bir dizi yeni teknolojiyi test etmeleri gerektiğine işaret etti. Görevin oldukça zorlu olduğunu dile getiren Haisheng, üç astronotun birlikte çalışarak kapsamlı ve doğru operasyonlar yürütmesi gerektiğinin de altını çizdi. 

Çin, uzay istasyonu ‘Tianhe’yi 2022 yılına kadar tamamlamak istiyor 

Çin Uzay İstasyonu

Diğer yandan; Çin, uzay istasyonu ‘Tianhe’yi 2022 yılına kadar tamamlamak için iki modül daha fırlatmayı ve birkaç mürettebatlı görev daha gerçekleştirmeyi planlıyor. Çin’in, ABD liderliğindeki Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan çıkarılmış olduğu da biliniyor. Fakat ülke yönetimi, kendi uzay istasyonunda yabancı ülkelerin katılımına izin verebileceğine işaret ediyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Güney Kore, Kuzey Kore Sınırına Kontrol İçin Robot ve Yapay Zeka Destekli Gözetleme Sistemleri Konuşlandıracak 

Çin’in Mars Keşif Aracı Zhurong, Kızıl Gezegenin Yüzeyindeki İlk Test Sürüşünü Tamamladı! 

Çin Tarafından Geliştirilen Mars Keşif Aracı, Kızıl Gezegene Başarıyla İniş Yaptı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz