Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’ın yaptığı açıklamada bu senenin sonunda Türkiye’nin e-SIM uygulamasına yerli teknolojilerle geçiş yapacağını açıkladı. 

Bazı ülkelerde kullanılmaya başlanan e-SIM teknolojisi fiziksel bir SIM (abone kimlik modülü) kartına ihtiyaç olmadan şebekeye bağlanmamızı sağlayan bir teknoloji. Yani aslında gömülü olarak gelen bir SIM kart diyebiliriz e-SIM teknolojisi için. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi Açılış Töreni’nde e-SIM ile alakalı açıklamalarda bulundu. Bakan Ömer Fatih Sayan açıklamasında, Türkiye’nin e-SİM teknolojisine geçmesinin an meselesi olduğunu belirtti. Gecikmenin ise e-SIM uygulamasına yerli teknolojilerle geçiş yapmak istemeleri olduğunu söyledi. Kendi imkanları ile e-SIM teknolojini sağlayan 4. ülke olacağımızı da ekledi. Sayan, bu yılın sonu gelmeden e-SIM teknolojisini destekleyen cihazların, bu teknolojiden faydalanabileceğini, ayrıca e-SIM teknolojisinin otomobillere de entegre edileceğini aktardı.

BTK’nın yıllık değerlendirme toplantısında da daha önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan e-SIM teknolojisine 100% yerli olmak şartıyla 2020’nin sonu gelmeden geçileceğini söylemişti. 

Türkiye’nin ilk gerçek 5G canlı maç yayınını 360 derece kamera açısı deneyimiyle gerçekleştirildi

Çin’in vatandaşlarını puanladığı ‘Sosyal Kredi Sistemi’ bu yıl başlıyor