Cumartesi, Ekim 16, 2021
Ana SayfaHaberTürkiye’de bu yılın sonunda e-SIM kullanılabilecek

Türkiye’de bu yılın sonunda e-SIM kullanılabilecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’ın yaptığı açıklamada bu senenin sonunda Türkiye’nin e-SIM uygulamasına yerli teknolojilerle geçiş yapacağını açıkladı. 

Bazı ülkelerde kullanılmaya başlanan e-SIM teknolojisi fiziksel bir SIM (abone kimlik modülü) kartına ihtiyaç olmadan şebekeye bağlanmamızı sağlayan bir teknoloji. Yani aslında gömülü olarak gelen bir SIM kart diyebiliriz e-SIM teknolojisi için. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi Açılış Töreni’nde e-SIM ile alakalı açıklamalarda bulundu. Bakan Ömer Fatih Sayan açıklamasında, Türkiye’nin e-SİM teknolojisine geçmesinin an meselesi olduğunu belirtti. Gecikmenin ise e-SIM uygulamasına yerli teknolojilerle geçiş yapmak istemeleri olduğunu söyledi. Kendi imkanları ile e-SIM teknolojini sağlayan 4. ülke olacağımızı da ekledi. Sayan, bu yılın sonu gelmeden e-SIM teknolojisini destekleyen cihazların, bu teknolojiden faydalanabileceğini, ayrıca e-SIM teknolojisinin otomobillere de entegre edileceğini aktardı.

BTK’nın yıllık değerlendirme toplantısında da daha önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan e-SIM teknolojisine 100% yerli olmak şartıyla 2020’nin sonu gelmeden geçileceğini söylemişti. 

Türkiye’nin ilk gerçek 5G canlı maç yayınını 360 derece kamera açısı deneyimiyle gerçekleştirildi

Çin’in vatandaşlarını puanladığı ‘Sosyal Kredi Sistemi’ bu yıl başlıyor

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR