Taşınma Oranı 2020

Armut.com’un nakliye alanında özelleşen markası ‘RahatTasin.com’, her 6 ayda bir hazırladığı Türkiye Taşınma Dosyası’nı yayınladı. 1 Temmuz – 31 Aralık 2020 dönemine ait verilere göre; Türkiye’de taşınma oranı, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde pandemi nedeniyle daha önce yapılamayan taşınmaların gerçekleşmesiyle yüzde 42 büyüdü.  

Armut.com’un nakliye alanında özelleşen markası ‘RahatTasin.com’, her 6 ayda bir hazırladığı Türkiye Taşınma Dosyası’nı yayınladı. 1 Temmuz – 31 Aralık 2020 dönemine ait verilere göre; Türkiye’de taşınma oranı, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde pandemi nedeniyle daha önce yapılamayan taşınmaların gerçekleşmesine bağlı olarak 208 bin 948 talep ile yüzde 42’lik bir büyüme yaşadı. Pandemi nedeniyle yılın ilk yarısında görülen düşüş, yılın ikinci yarısında yaşanan artışla büyümeye geçti.  

Taşınma Oranı 2020

İstanbul’da bir evden diğerine taşınma maliyetinde ise 3+1 evlerde yüzde 19, 2+1 evlerde de yüzde 18’lik bir artış yaşandığı gözlemlendi. Taşınma hareketliliğinin yüzde 44’ü Anadolu Yakası’nda, yüzde 56’sı Avrupa Yakası’nda yaşanırken İstanbul’un en çok taşınma hareketliliği yaşanan ilçeleri; Kadıköy, Ümraniye, Maltepe, Pendik ve Üsküdar oldu. Geçtiğimiz altı aylık dönem içinde İstanbul; en çok Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa ve Antalya’ya göç verdi. İstanbul’a Ankara ve İzmir’den en çok göç alan semt ise Beşiktaş oldu. 

2020 yılının ikinci yarısında Ankara’da yeni site ve villaların yapıldığı Etimesgut ilçesi, uzun bir aradan sonra Yenimahalle’yi geride bırakarak en çok taşınılan ilçe oldu. Ankara’da 3+1 büyüklüğündeki bir eve taşınmanın maliyeti yüzde 25, 2+1 eve taşınmanın maliyeti ise yılın ilk yarısına göre yüzde 17 arttı. Yeni yılda Ankara’dan göç edenler ise ağırlıklı olarak İstanbul, İzmir, Antalya, Muğla ve Mersin’e taşınmayı tercih etti. 

İzmir’den göç, yılın üçüncü çeyreğinde normal büyümenin yüzde 6 üzerinde seyretti

İzmir'den Göç

İzmir’de taşınma yoğunluğunu en çok yaşayan ilçe Karşıyaka olurken Buca, Bornova, Karabağlar ve Bayraklı da hareketli ilçeler arasında yer aldı. Taşınma maliyeti konusunda, en büyük artış ise İzmir’de yaşandı. Diğer yandan; İzmir’de 3+1 eve taşınmanın bedeli yüzde 33, 2+1 eve taşınmanın maliyeti ise yüzde 26 oranında arttı. İzmir’in Bayraklı ilçesinde taşınma hareketliliği yüzde 26 artarken, Bayraklı’dan göç edenlerin Kasım ayına göre 2 katından fazla olduğu görüldü. 

İstanbul, Ankara ve İzmir’den göç ise genel talep büyümesiyle paralel şekilde artışa devam etti. Ancak İzmir’den göç, normal büyümenin yüzde 6 üzerinde seyretti. Çeşme’ye taşınanlar, beklenenden 3 kat daha fazla arttı. Muğla ise bu sene de tüm ilçelerine göç aldı. Bodrum’daki taşınma hareketliliği yüzde 32 artarken, bu hareketliliğin yüzde 62’sini Bodrum’a taşınıp yeni bir hayat kurmak isteyenler oluşturdu.  

Son altı aylık verileri inceleyen RahatTasin.com’da taşınmalar, yine en çok cumartesi günü gerçekleşti. Taşınmaların yüzde 62’sinde, sadece büyük eşyanın paketlenmesi istenirken tüm eşyaların paketlenmesini talep edenlerin oranının ise yüzde 20 olduğu görüldü. En çok taşınma talebi 2+1 evler için gelirken, pandemi etkisiyle totalde daha küçük evlerin tercih sebebi haline geldiği kaydedildi. 3+1 evlere rağbet, yüzde 4 azaldı. 1+1 evlere rağbet ise yüzde 4 oranında arttı. RahatTasin.com; 2020 yılının ikinci yarısında, 10 bin 957 çamaşır makinesi, 7 bin 887 bulaşık makinesi, 246 kasa, 312 koşu bandı, 211 piyano, 31 gitar, 286 mikrodalga, 1116 çeyiz, 5538 hurç, 3243 fırın, 21 davul fırın, 12 bin 877 buzdolabı, 20 köpek kulübesi ve 90 tane arı kovanı taşıdı.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

‘Karcher VC 5 Premium’ Kablosuz Süpürge, Minimum Enerji ile Maksimum Temizlik Vadediyor 

Oracle, Silikon Vadisi ile Yolları Ayırma Kararı Aldı!

‘Sahibinden.com’da Bu Yıl, 50 Milyon Liralık Bir Otomobilin Hayali Kuruldu!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz