çevre dostu güneş kremi

Tüketimin artmasıyla birlikte dünyanın kaynakları daha hızlı tükeniyor ve kirleniyor. Bu yüzden bilim insanları yenilenebilir ve alternatif kaynaklar ile daha çevreci ürünler ortaya çıkarmaya çalışıyorlar. Bilim insanları buğday ve pirinç kabuğundan çevre dostu güneş kremi üretmeyi başardılar. 

Günlük hayatımızda kullandığımız birçok araç ve ürün aslında hem üretim anında hem de tüketim anında doğaya zarar verilebiliyor. Aynı zamanda yenilenemeyen kaynaklardan üretilen ya da geri dönüşüm ile üretilemeyen ürünler de doğayı kirletebiliyor ve zarar veriyor. Devletler ve vatandaşlar basit ama etkili küçük uygulamalar ile bu kirlenmenin önüne geçmek için faaliyetlerde bulunuyorlar. Bunlara örnek vermek gerekirse daha az plastik kullanmak için alışverişlerinde plastik poşet yerine kese kağıdı kullanıyorlar, çöplerini ayrıştırıyor ve geri dönüşüme kazandırıyorlar. Bilim insanları da çevre dostu üretime destek olmak için alternatif kaynaklar bulmaya çalışıyorlar. Ya da çok daha dayanıklı ve kendini yenileyebilen malzemeler ile atıkların önüne geçmeye çalışılıyor.  Yapılan araştırmalar sonucunda bilim insanları buğday ve pirinç kabuğundan elde edilen tarımsal atık malzemesi lignin ile çevreye zararsız ve antioksidan özelliğine sahip güneş kremini üretmeyi başardılar. 

Bilim insanlarından çevre dostu güneş kremi

bilim insanlarından çevre dostu güneş kremi

Hindistan merkezli Yenilikçi ve Uygulamalı Biyoproses Merkezi’nden bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmalar ve çalışmalar sonucunda çevre dostu güneş kremi üretildi. Bu kremi üretmek için bilim insanları tarımsal atık olarak tanımlanan ‘lignin’ malzemesini kullandılar. Lignin, buğday ve pirinç kabuklarından elde edilebilen bir malzeme. Lignin temel alınarak üretilen bu kremin kullanılan güneş kremlerinden hiçbir eksiği bulunmuyor. Kullandığımız güneş kremleri gibi en temelinde güneşten yayılan zararlı ultraviyole ışınlarından kullanıcıyı koruyabiliyor. Aynı zamanda antioksiden ve antimikrobiyal özelliklerine sahip. Yani çevre dostu bir güneş kremi olmakla birlikte aynı zamanda diğer güneş kremlerinden eksiği olmayan bir güneş kremi. 

Lignin, Çinko oksit nano parçacıkları ve Kraft malzemeleri sentezlendi bu şekilde UV ışınlarından koruma özelliği olan bir madde üretilebildi. Üretilebilen bu madde yapılan testler sonucunda toksik çözücü ve katalizör bulunmadığı için ve ultraviyole ışınlarından koruyabildiği için çevre dostu olarak isimlendirildi. Yenilikçi ve Uygulamalı Biyoproses Merkezi’nde bulunan bilim insanları buğday ve pirinç kabuğundan üretilen ligninden başka hangi noktalarda yararlanabileceklerini araştırıyorlar.   

SAMSUNG GALAXY Z FLİP İLE 24 SAAT!

Goodyear reCharge : Kendini Yenileyen Lastik Teknolojisi