turkovac-seri-uretim-teknosafari

Geçtiğimiz günlerde acil kullanım onayı alan Turkovac aşısına, yurt dışında da talep olduğu, gerekli planlamaların yapıldığı belirtildi.

Türkiye Sağlık Enstitüleri (TÜSEB) Başkanı Prof. Dr. Erhan Akdoğan, Turkovac aşısının seri üretiminin yapıldığı Şanlıurfa’daki tesiste açıklamalarda bulundu. Akdoğan, TÜSEB’in 7 yıldır Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösterdiğini belirtti.

TÜSEB’in son dönemde özellikle Turkovac aşısı üzerine yoğunlaştığını paylaşan Akdoğan, aşı için verdikleri desteklerin devam edeceğini söyledi.

turkovac-yurt-disi-teknosafari

Türkiye’de vatandaşların istediği aşıyı yaptırmakta özgür olduğunu dile getiren Akdoğan, “Şu anda ülkemizin herhangi bir aşı problemi bulunmuyor. Bunun yanında TURKOVAC aşımız da devreye girerek bu sürece katkı sağlayacaktır. TURKOVAC aşısıyla ilgili yurt dışından da çeşitli talepler bize ulaşıyor, bu talepleri karşılamak için de gerekli hazırlıklar, planlamalar yapılıyor. Dünyada Covid-19 aşısı üreten 9 ülkeden bir tanesi Türkiye. TÜSEB olarak önümüzdeki dönemde geliştirdiğimiz bu modeli daha da yaygınlaştırarak diğer aşılarımız için de benzer çalışmaları yapacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın halkımıza duyurduğu gibi aşı ve biyoteknolojik ürünlerin üretimine ilişkin bir tesisin de Ankara’da yapımına başlanılıyor ve önümüzdeki yıl tamamlanması planlanıyor. Dolayısıyla bu süreçlere TÜSEB olarak bilimsel ve teknolojik anlamda katkımızı sonuna kadar vereceğiz, böylelikle TURKOVAC gibi benzeri aşılarda da çalışmalar yapılmış olacak.” şeklinde konuşmalarına devam etti.

İlginizi Çekebilir:

Gelir İdaresi Başkanlığı, sosyal medya ve uygulama gelirleri yasası için kılavuz yayınladı

Kripto para fenomenleri meclise davet edildi

Samsung Tri-Fold sızdırıldı: 3 ekranlı katlanabilir telefon

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz