İBB Elektrikli Scooter
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun elektrikli scooter kullanımına yasal düzenleme getirileceğine işaret etmesinin ardından İBB tarafından hazırlanan yönerge, UKOME (İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi) toplantısında reddedildi. Yönerge üzerine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile koordineli çalışma kararı alındı.  

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, kısa bir süre önce “Martı” olarak da bilinen elektrikli scooter kullanımına yönelik yasal bir düzenleme getirilmesi gerektiğine işaret etmişti. Bunun üzerine İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi), elektrikli scooter kullanımı ile ilgili düzenlemeler de içeren bir yönerge hazırlamıştı. Yönergenin hem kiralama hizmeti veren kurumları hem de elektrikli scooter kullanıcılarını kapsadığı ifade edilmişti. İBB Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile de paylaşılan yönerge taslağının, 23 Temmuz günü UKOME (İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi) toplantısında görüşüleceği belirtilmişti.  

Yaşanan son gelişmelere göre; İBB tarafından hazırlanan elektrikli scooter yönergesi, UKOME toplantısında reddedildi. Kurumun geçen ay yapılan toplantısında, İstanbul’da ticari olarak kullanılan elektrikli scooter’larla ilgili teklif de görüşülmüş ve yapılan görüşme sonucunda teklif, alt komisyona yollanmıştı. Alt komisyon üyelerinin görüşleri doğrultusunda değişiklikler yapılmıştı. Fakat İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşen UKOME toplantısında, “Elektrikli Kaykay Paylaşım Sistemi Yönergesi” başlıklı düzenleme oy birliğiyle reddedildi. Yönerge üzerine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile koordineli çalışma kararı alındı.  

UKOME toplantısında tartışılan elektrikli scooter yönergesinde neler bulunuyordu? 

UKOME Elektrikli Scooter

Diğer yandan; UKOME toplantısında tartışılan elektrikli scooter yönergesi, elektrikli kaykay paylaşım sektörünün hem bir istihdam alanı hem de AR-GE ve yerli üretime katkı sunabilecek olanaklar barındırması sebebiyle desteklenmesi ve hukuki bir altyapı kazanması amacıyla hazırlanmıştı. Düzenleme, İBB’nin bu alanda hizmet veren firmaları lisanslayarak kayıt altına almasını da içeriyordu. Her elektrikli scooter’ın tüm yönlerden görünen bir kimlik numarası bulunmasını zorunlu kılan yönergede, ihlalde bulunan kullanıcıların tespitine ve ilgili birimlere bildirilmesine yasal bir altyapı hazırlanmasını mümkün kılacak maddeler de yer alıyordu.  

Yönerge ayrıca; işletme sahiplerini, hizmet verdikleri elektrikli scooter’ları devrilme sensörü gibi birçok teknolojik özellikle donatmakla yükümlü kılıyordu. Alkollü kaykay kullanımı, 18 yaşın altında veya 1’den fazla kişiyle elektrikli scooter kullanımı, yayaları tehlikeye atacak davranışlar ve yaya akışını engelleyici parklara da yaptırım getiren düzenleme taslağı, işletmecilerin kullanıcılara sürüş disiplini konusunda mobil eğitim vermesi zorunluluğunu da içerisinde barındırıyordu. 

Kaynak: birgun.net

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

İBB Tarafından Hazırlanan Martı Düzenlemesi ile İlgili İlk Detaylar!

Martılara Yasal Düzenleme Yolda! 

Martı elektrikli bisiklet de kiralamaya başladı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz