Cuma, Eylül 24, 2021
Ana SayfaHaberVan Gölü Fotoğrafı, NASA Tarafından Düzenlenen Online Fotoğraf Yarışmasını Kazandı! 

Van Gölü Fotoğrafı, NASA Tarafından Düzenlenen Online Fotoğraf Yarışmasını Kazandı! 

NASA astronotu Kate Rubins’in 2016 yılında ‘Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’ndan çektiği Van Gölü fotoğrafı, ‘Dünya Turnuvası’ adı verilen online fotoğraf yarışmasını kazandı. Dünyaca ünlü uzay ajansı, yarışma sonuçlarını resmi internet sitesi üzerinden duyurdu.  

NASA (ABD Havacılık ve Uzay Ajansı), geçen Şubat ayında 20 yıldan uzun bir süredir ‘Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’nda görev yapan astronotlar tarafından uzaydan çekilmiş Dünya fotoğraflarından oluşan bir yarışma başlatmıştı. ‘Dünya Turnuvası’ adı verilen online fotoğraf yarışmasında, NASA astronotu Kate Rubins’in 12 Eylül 2016’da uzaydan çektiği bir Van Gölü fotoğrafı da yer almıştı. Söz konusu fotoğraf, yarı finalde rakiplerini eleyerek finale kalmayı başarmıştı. Fotoğrafın, 3 turda toplamda 28 farklı fotoğrafı geride bırakarak finale çıktığı ifade edildi. Yarışma boyunca, toplamda 32 aday yarıştı ve 930 bin oy kullanıldı. 

Yaşanan gelişmeler sonrası; Rubins tarafından çekilen Van Gölü fotoğrafı, Şubat ayından bu yana devam eden online fotoğraf yarışmasının final aşamasını da kazandı. Dünyaca ünlü uzay ajansı, yarışma sonuçlarını resmi internet sitesi üzerinden duyurdu. Yapılan açıklamada, benzer fotoğrafları seven takipçiler ‘Earth Observatory’nin resmi internet sitesine de davet edildi. Kullanıcıların, söz konusu internet sayfası üzerinden diledikleri konumun uzaydan çekilmiş fotoğraflarına göz gezdirebilecekleri kaydedildi.  

Van Gölü fotoğrafı, finalde Amerika kıtası üzerinde hareket halindeyken çekilmiş bir fotoğraf ile yarıştı 

Van Gölü Fotoğrafı

Diğer yandan; NASA tarafından düzenlenen online fotoğraf yarışması kapsamında finale kalan diğer bir kare, astronot Don Pettit’in 2012 yılında çektiği bir fotoğraftı. Finalde Van Gölü fotoğrafı ile yarışan kare Amerika kıtası üzerinde hareket halindeyken çekilmiş ve yıldızların göründüğü bir fotoğraf karesiydi.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

NASA Astronotu Tarafından Çekilen Van Gölü Fotoğrafı, Fotoğraf Yarışmasında Finale Kaldı! 

NASA’nın Mars Keşif Aracı Perseverance 1998’teki iMac G3’ün İşlemcisini Kullanıyor

NASA, Dünya’daki Bazı Mikroorganizmaların Mars Atmosferinde de Yaşayabildiğini Açıkladı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR