WhatsApp, Android beta sürümüne yeni bir özellik ekledi. Mark Zuckerberg’ün de daha önce değindiği ‘bir kez görüntüle’ özelliği Android beta kullanıcıları için yayınladı. WhatsApp ‘ın ‘bir kez görüntüle’ özelliği gelen medyaların yalnızca bir kez görülmesine izin verecek. 

Çevrimiçi anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, ilk olarak Snapchat ile hayatımıza giren yeni bir özelliği platforma getiriyor. WhatsApp’ın şu an için Android beta sürümüne getirdiği yeni özellik tıpkı Snapchat’teki gibi gönderilen medyaların bir kez görüntülenmesine olanak tanıyacak. 

WhatsApp’ın fotoğraflar ve videolar gibi medya içeriklerinin bir kez açılmasına olanak tanıyan yeni özelliği geçen aylarda gündeme gelmişti. Söz konusu özellik sayesinde WhatsApp’ta birisine gönderdiğimiz medya içerikleri sadece bir kez görüntülenecek ve ayrıca söz konusu medyayı kapattıktan sonra sohbetten de silinecekler. 

Kullanıcılar bildirim alacak

WhatsApp’ın yeni özelliğini kullanmak isteyen kullanıcılar, fotoğraf ve video gönderirken ‘bir kez görüntüle’ seçeneğine tıklayarak gönderdiklerinde, alıcı “fotoğraflar ve videolar bir kez görüntülenecek şekilde ayarlandığında, siz kapattıktan sonra medya kaybolur” şeklinde bir uyarı verecek. 

WhatsApp ‘bir kez görüntüle’ özelliği hakkında bilinmesi gerekenler:

  • Okundu bilgilerini devre dışı bırakırsanız, fotoğrafı veya videoyu bir kez görüntülemek üzere açıp açmadığınızı görmeye devam edebilirsiniz. Ancak alıcının ne zaman açtığını göremezsiniz. Gruplarda, okundu bilgilerini devre dışı bırakmış olsanız bile diğer katılımcıların süresi dolan fotoğrafları ne zaman açtığını görebilirsiniz.
  • Alıcı, ekran görüntüsü veya video çekimi alarak fotoğrafı veya videoyu kaydedebilir ve ekran görüntüsü algılama olmadığı için WhatsApp size bildirimde bulunmaz. Dikkatli olmakta fayda var.
  • Ayrıca bir kez görüntülenecek şekilde ayarlanmış fotoğrafları ve videoları gruplar halinde paylaşabilir ve bunları Mesaj Bilgisi’nde kimin açtığını görebilirsiniz.
  • Ortak gruplardaki engellenen kişiler yine de bu fotoğrafları ve videoları açabilir: aslında size mesaj gönderemez veya sizi arayamazlar ancak gruplar halinde sizinle etkileşime geçebilirler.
  • Bu özelliği etkinleştirmemiş kişilere bir kez görüntüle özelliğini kullanarak bir fotoğraf gönderirseniz, bir kez görüntüle özelliği çalışmaya devam eder ve yalnızca bir kez görüntüleyebilirler.

WhatsApp’ın yeni özelliği şu anda Android beta kullanıcıları için yayınlanmış durumda. Ancak şirketin ilerleyen zamanlarda yeni özelliğini iOS ekosistemi için de getirecek.

İlginizi Çekebilir:

Yenilenen ‘Arşivlenmiş Sohbetler’ WhatsApp iOS Beta Sürümünde Görüldü

WhatsApp, Yanlış Haberlerin Yayılmasını Engellemek için ‘Mesajı İlet’ Özelliğini Sınırlıyor

Haftalık Teknoloji Gündemi – Netflix E-Ticarete Atıldı, Bitcoin Resmi Para Birimi Oldu!:

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz