Okuma Süresi
2 dakika
WhatsApp, bir süre önce gizlilik ve güvenlik konusunda ortaya çıkan tartışmalarla kaybettiği kullanıcılarını geri kazanmak için bir politika değişikliğine gitti.
Dünyanın en popüler mesajlaşma platformlarından birisi olan WhatsApp, 2021 yılında almış olduğu bir kararla birçok kullanıcıdan tepki toplamıştı. Hatta bu tepki sonrasında kullanıcıların çoğu WhatsApp’tan ayrılarak alternatif mesajlaşma platformlarına geçiş yapmaya başlamışlardı. WhatsApp ise bu kullanıcı kaybı ve tepkilerin ardından bugün bir politika değişikliğine gideceğini duyuruyor. Avrupa Birliği’ne vermiş olduğu şeffaflık taahhüdü ile bu tepkileri bertaraf etmek için bir hamle yapıyor. İşte WhatsApp’ın şeffaflık politikasına dair detaylar!

Avrupa Birliği’ne Taahhüt Verdi

Hatırlanacağı üzere WhatsApp 2021 yılında bir politika değişikliği yaparak, kullanıcılara dair verilerin Facebook ile paylaşılmasına olanak sağlamış, bu karar ise oldukça büyük bir tepki almıştı. Platform her ne kadar bir gizlilik politikası yayınlamış olsa da, verilerin Facebook ile paylaşılabileceği izleniminin doğması kullanıcıları alternatif mesajlaşma platformları olan Signal ve Telegram’a yönlendirmişti. Tüm bu olanların ardından WhatsApp bu konuda bir karar aldığını duyurarak Avrupa Birliği’ne daha şeffaf olacağı konusunda bir taahhüt verdi.

Daha Anlaşılır ve Daha Kolay Reddedilebilir

Meta şirket zincirinin bir halkası olan WhatsApp’ın, Meta’nın diğer kardeş halkası olan Facebook’a veri paylaşması tartışmaları sonrasında Avrupa Birliği WhatsApp’tan bir talepte bulunmuştu. Bu doğrultuda Platforma bir mesaj gönderilmiş ve kullanıcıların neyi kabul ettikleri ve hatta verilerin nasıl kullanılacağına dair bilgilerin daha anlaşılır olmasını istemişti. Bu talebin ardından harekete geçen WhatsApp, kullanıcılarının mevcut politika değişikliklerini kabul ya da reddetmelerini biraz daha kolaylaştıracak ve anlaşılır hale getirecek. Hatta bunu kabul ettiklerinde neler olacağı konusunda da net bir şekilde aydınlatılacaklar.

Yalnızca Avrupa Birliği Ülkelerinde Geçerli

WhatsApp, yapmış olduğu bu uygulama değişikliği ile kullanıcıların politika değişikliklerini kabul etmeleri ya da etmemeleri seçeneklerini daha net bir şekilde göstermek için söz vermiş oldu. Hatta kullanıcılar bu bilgilendirmenin yanı sıra kullanım haklarının nasıl etkileyeceği konusunda da uyarılacak. Diğer yandan bu değişiklikleri gözden geçirirken de ayrıca bildirim bombardımanına uğramadan bunları inceleyebilecekler. Ancak bu değişiklikler şu an için yalnızca Avrupa Birliği ülkeleri için geçerli. Yani diğer ülke kullanıcıları henüz böyle bir korumaya sahip olamayacaklar.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz