Yaklaşık yedi ay önce ülkemizde kullanıma açılan YouTube Premium’a yeni bir özellik eklenecek. Platforma eklenecek bu yeni özellikle birlikte kullanıcılar her ay istedikleri bir kanalın ‘katıl’ özelliğini ücretsiz olarak kullanabilecekler.

YouTube Premium’la birlikle aboneler; reklamsız izleme, videoları ve müzikleri arka planda oynatma seçeneğine ve indirme özelliklerine sahip olabiliyor. Ancak YouTube, Premium’a yeni özellikler eklemeye ve kullanıcı sayısını artırmaya yönelik çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Premium aboneleri, eklenecek yeni özellikle birlikte her ay istedikleri bir kanalın ‘’katıl’’ özelliğini ücretsiz olarak kullanma hakkına sahip olacaklar. YouTube içerik üreticilerine destek vermenin bir yolu olan bu üyelik çeşidinde aboneler bazı ayrıcalıklara sahip olabiliyor. İçerik üreticileri bu üyelere özel videolar, yayınlar ve canlı sohbetler yapabiliyorlar.

Ücretsiz katıl seçeneği ile birlikte geliyor

Söz konusu yeni özellik Avustralya, Kanada, Almanya, Norveç ve İsveç gibi ülkelerde yaşayan YouTube Premium abonelerine tanıtım bildirimi şeklinde iletilmeye başlandı. Bildirime tıklayan kullanıcılar, o ay ücretsiz katılabilecekleri kanalların bulunduğu bir sayfaya yönlendirildiler.

YouTube’un üzerinde çalıştığı ‘katıl’ özelliği Türkiye’de aktif değil. Henüz geniş kitlelere sunulmayan bu özelliğin kullanıma sunulup sunulmayacağı bilinmiyor. Söz konusu özelliğin sadece bir test olabileceği de düşünülüyor.

Eğer bu yeni özellik hayata geçerse YouTube, rakibi olmak için uğraştığı Twicth’e bir alanda da daha gözdağı verecek. Amazon Prime üyelerinin de Twicth’e özel benzer bir özelliğinin bulunması, ‘katıl’ özelliğini YouTube’ta görmemizin ihtimalini artırıyor.

YouTube’dan ise bu özelliğin gelip gelmeyeceği hakkında yapılmış bir açıklama şu an için bulunmuyor.

YouTube, Twitch’e rakip oluyor

YouTube TV, PlayStation 4’e geliyor