Xiaomi, bugün yeni konsept tasarımlı akıllı telefonunu tanıttı. Yayınlanan video ile duyurulan yeni akıllı telefon “dört taraflı şelale” ekranıyla dikkat çekti. Bunun yanı sıra cihazın üzerinde hiçbir fiziksel tuş ya da giriş çıkış bölmesi olmaması da önemli bir diğer ayrıntı olarak anılıyor. 

Çin merkezli teknoloji üreticisi Xiaomi, bugün YouTube’dan yayınladığı bir videoyla yeni konsept tasarım akıllı telefonunu görücüye çıkardı. Şirketin yeni akıllı telefonunun ekranının dört yanı da “şelale” yani kavisli ekrandan oluşuyor. 

Xiaomi’nin yeni akıllı telefonunun iki önemli noktası bulunuyor. Bunlardan ilki bahsettiğimiz gibi cihazın ekranının dört taraflı şelale tasarıma sahip olması. Xiaomi yaptığı açıklamalarda cihazın dört bir yanında 88 derecelik kıvrımların olduğu kavisli bir ekran kullanıldığını belirtildi. Bunun yanı sıra cihazın şelale tasarımlı ekranı sebebiyle, telefonun hiçbir yerinde fiziksel tuş ya da bir bağlantı noktası olmaması da dikkat çeken bir diğer husus oldu. Xiaomi’nin konsept akıllı telefonu bu sebepten ötürü günümüz akıllı telefonlarına benzemiyor. 

Xiaomi ‘nin konsept telefonunda fiziksel tuş ve bağlantı noktası giriş-çıkışı yok

Çin merkezli şirketin yeni konsept tasarıma sahip akıllı telefonunun dört tarafının kavisli olması kullanıcılara yeni nesil “çerçevesiz ekran” deneyimi sunmayı amaçlıyor.  Bununla birlikte şirket yeni cihazı için 46 farklı patente sahip olduklarını da aktardı. 

Her ne kadar bakıldığında oldukça farklı görünse de, kavisli ekranların hassas yapısı ve darbelere karşı dayanıksız olması akıllara soru işareti getiriyor. Bunun yanı sıra kavisli ekranlarda içerik görüntülerinin doğru yansımaması da kullanıcıların şikayet ettiği bir diğer nokta olarak anılıyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında Xiaomi’nin konsept tasarımlı yeni cihazı görsel olarak farklılık sunsa da gerçek hayatta sorun yaratabilir gibi duruyor. 

Xiaomi’nin dört yanı da şelale tasarıma sahip ekranı her ne kadar yanlara doğru uzasa da etrafında kalın çerçeveler bulunuyor. Şirketin geliştirmiş olduğu bu ekran teknolojisi oldukça zor olsa da günlük hayatta kullanımda sıkıntılar yaratabilir. Bununla birlikte “sonsuz ekran vaadi” de bu kalın çerçeveler ile bir tık geride kalıyor. 

Tüm bunlarla birlikte, Xiaomi’nin yeni akıllı telefonunda hiçbir fiziksel tuş ya da bağlantı noktası bulunmuyor. Yani cihaz bu noktada sadece kablosuz şarj, kablosuz kulaklık ve kablosuz veri transfer ve e-SIM kullanıyor. Xiaomi’nin geçen günlerde duyurduğu ve telefonları birkaç metre öteden bile şarj edebilen Mi Air Charge düşünülünce şirket yeni nesil teknolojiler konusunda ilerleme kaydediyor. 

Xiaomi’nin yayınladığı tanıtım videosu:

 

İlginizi Çekebilir:

Xiaomi Türkiye Fabrikası ile İlgili İlk Detaylar Belli Oldu! 

Xiaomi, Akıl Hastalıkları ve Göz Yorgunluklarını Tedavi Edebilen Bir Akıllı Gözlük Geliştiriyor 

Xiaomi Mi 11, 8 Şubat’ta Dünya Genelinde Piyasaya Sürülecek

Fiyatı ve performansıyla çok konuşulan telefon Xiaomi Mi 10T inceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz