Ücretli Google Chrome Eklentileri Kullanıma Kapatılıyor

Google, popüler web tarayıcısı Google Chrome’un yaygın kullanılan uzantıları hakkında yeni ve önemli bir karar aldı. Yapılan açıklamaya göre önümüzdeki aylarda gerçekleşecek olan değişikliklerle birlikte ücretli Google Chrome eklentileri, tarihe karışacak. 

Google, dünkü açıklamasında Chrome Web Mağazası’nda sunulan Chrome eklentileri arasından ücretli hizmet sağlayanların kapatılması kararı alındığını duyurdu. Bu karar şu anlama geliyor: Artık uzantılardan gelir elde etme amacı güden geliştiricilerin dolaylı yollarla ödeme alması gerekiyor. Google‘ın getirdiği yenilik neticesinde artık Chrome Web Mağazası üzerinden ödeme yapılması mümkün olmayacak.

Ücretli Google Chrome Uzantıları Suistimale Yol Açıyor

Google’ın yaptığı açıklamaya göre eklenti geliştiricileri, Pazartesi günü itibariyle artık yeni ücretli uzantıları Chrome Web Mağazası üzerinden sunamıyorlar. Ancak bu durumu yaratan kararlar aslında yeni sayılmaz. Google, Mart ayında yürürlüğe koyduğu bir takım politikalar sonucunda böyle bir değişikliğe karar verildiğini belirtti. Ayrıca ücretli uzantıların askıya alınmasına gerekçe olan bu politika da Google’ın Ocak ayında tespit etmiş olduğu “kullanıcıların suistimal edilmesine neden olan” bazı sahte işlemlerde yaşanan artışın bir sonucu olarak ortaya çıktı.

Ücretli uzantıların sunulmasını askıya alan Google, önümüzdeki aylarda diğer fonksiyonları aşamalı bir şekilde tamamen ortadan kaldıracak. Google, yaptığı açıklamaya göre 1 Şubat 2021 itibariyle halihazırda mevcut olan uzantıların da artık Chrome Web Mağazası’nın ödeme sistemini kullanan müşterilerinden ödeme alamayacağını belirtti. 1 Aralık tarihinde devre dışı bırakılacak olan deneme sürümleri hariç, halihazırda kullanıcıların sahip olduğu lisanslı veriler, 1 Şubat tarihinden sonra da geçerliliğini koruyacak. Google konuya ilişkin bir zaman çizelgesi yayınladı. Bu çizelgeye göre lisanslama arayüzlerinin geçersiz hale gelmesi Temmuz 2021’den sonraki süreci bulacak.

google ücretli eklentileri kaldıracak

Ayrıca alınan bu önemli karar, Google’un Chrome uzantıları konusunda bu sene gerçekleştirmiş olduğu tek yenilik değil. Nisan ayında spam içerikli uzantıların azaltılmasını amaçlayan Google, çeşitli politikalar üretmişti. Web mağazasındaki tamamen aynı işleve sahip olan pek çok uzantının yasaklanması, bu konuda önemli adımlardan biriydi. Bununla beraber Google, kullanıcılara gönderilen bildirimleri kötüye kullanan uzantıları yasaklayarak kullanıcı deneyim kalitesinin iyileştirilmesini ön planda tutan çeşitli yaptırımlarda bulundu.

İlginizi çekebilir: 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz