Apple AirPods Pro Vietnam
Okuma Süresi
2 dakika

Apple, COVID-19 salgınının neden olduğu ticaret krizi sonrası AirPods Pro üretim ağının bir kısmını Çin’den Vietnam ’a taşıdı. AirPods Pro’ların güncel olarak yüzde kaçının Vietnam ’da üretildiği veya şirketin, üretim ağının daha büyük bir kısmını Vietnam’a taşımayı planlayıp planlamadığı ise henüz bilinmiyor. 

“The Verge haberine göre Apple, COVID-19 salgınının neden olduğu ticaret krizi sonrası AirPods Pro üretim ağının bir kısmını Çin’den Vietnam ‘a taşıdı.  Konuyla ilgili bazı Twitter kullanıcıları ve “MacRumors” tarafından paylaşılan görseller, yakın zamanda satın alınan bazı AirPods Pro kılıflarında “Vietnam’da Üretildi” ifadesinin yer aldığına işaret etti. Bu durum, şirketin koronavirüs krizi sonrası Çin tedarik ve üretim zincirine olan bağımlılığını azaltma çabası olarak yorumlandı.  

Apple AirPods Pro Vietnam
Kaynak: theverge.com

Normal şartlarda AirPods Pro kutularının arka kısmında, cihazın Çin’de üretilmiş olduğuna dair bir ibare yer alıyordu. Teknoloji devinin; ürünlerinin çok büyük bir çoğunluğunu, Çin’de ürettiği de biliniyordu. Fakat şirket yakın zamanda, üretim ağını çeşitlendirme ve genişletme konusunda pek çok uluslararası yatırım yapmıştı. Bu yatırımların birçoğunun, COVID-19 salgınının etkileri nedeniyle yapıldığı tahmin edilmişti. Halihazırda salgına bağlı olarak ABD ve Çin arasında devam eden ve bazı Apple ürünlerine yüksek vergiler uygulayarak Donald Trump yönetimi ve Apple CEO’su Tim Cook arasındaki bağlantıları baskı altında bırakan ticaret savaşları da koronavirüsün teknoloji dünyasındaki yankılarından bazılarıydı. 

Apple, 2017’de de iPhone modellerinin bazılarını Hindistan ağında üretmeye başlamıştı 

Apple iPhone Hindistan

Apple, 2017 yılı başlarında da iPhone modellerinden bazılarını Hindistan ağında üretmeye başlamıştı. 2019 yılının Temmuz ayında da şirketin, üretim ağının belli bir kısmını Vietnam’a aktarmayı düşündüğü ile ilgili haberler teknoloji basınının gündemine oturmuştu. 2020 yılının Şubat ayında ise teknoloji devi; devam eden koronavirüs salgınından Çin’deki iş ortaklarının etkilenmiş olması nedeniyle, dünya genelindeki iPhone tedarikinde bir duraklama olabileceğine işaret etmişti.  

Apple, konuyla ilgili kendisine yöneltilen soruları şimdilik yanıtsız bıraktı. AirPods Pro’ların yüzde kaçının Vietnam’da üretiliyor olduğu ya da şirketin, üretim ağının daha büyük bir kısmını Vietnam’a taşımayı planlayıp planlamadığı ise henüz bilinmiyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Google ve Apple’ın Geliştirdiği Koronavirüs Takip Sistemi Kullanıma Hazır

Apple, iOS 13.5 Güncellemesi Yayınlandı

iOS 14 ile Apple’ın Yeni Artırılmış Gerçeklik Uygulaması Gobi Geliyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz