10 Kasım'da İzleyebileceğiniz Filmler

10 Kasım 1938’de yaşamını yitiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir filmle anabilirsiniz. İşte; Tekno Safari editörleri olarak içinde Atatürk geçen 10 filmle karşınızdayız. ’10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nde İzleyebileceğiniz filmler.’ ’10 Kasım’da izleyebileceğiniz filmler.’ ‘İçinde Atatürk geçen filmler.’ ’10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü filmleri.’ ’10 Kasım’da Atatürk’ü anabileceğiniz filmler.’ 

’10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nde İzleyebileceğiniz filmler.’ ’10 Kasım’da izleyebileceğiniz filmler.’ ‘İçinde Atatürk geçen filmler.’ ’10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü filmleri.’ ’10 Kasım’da Atatürk’ü anabileceğiniz filmler’ yazımızın devamında…

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nde İzleyebileceğiniz Filmler

10 Kasım'da İzleyebileceğiniz Filmler

  • Veda
  • Dersimiz Atatürk
  • Çanakkale: 1915
  • Mustafa
  • Sarı Zeybek
  • Cumhuriyet
  • Kurtuluş
  • Gelibolu
  • 120
  • Eve Dönüş: Sarıkamış 1915
Veda

10 Kasım'da İzleyebileceğiniz Filmler10 Kasım’da Atatürk’ü anabileceğiniz filmler listemizde öncelikle Veda filmine yer veriyoruz. Senaryosunu ve yönetmenliğini Zülfü Livaneli’nin yaptığı film 2010 yılında izleyicisiyle buluşmuştu ve o dönemde çok ses getirmişti. Günümüzde de içinde Mustafa Kemal’in yer aldığı filmler arasında en iyilerinden biri olarak hafızalardaki yerini korumaya devam ediyor. Mustafa Kemal Atatürk’ü Sinan Tuzcu’nun canlandırdığı filmin diğer oyuncuları arasında ise; Sunay Akın, Dolunay Soysert, Özge Özpirinçci, Ezgi Mola gibi isimler bulunuyor. Film, çocukluk arkadaşı Salih Bozok’un Mustafa Kemal ile yaşadığı anları ve derin dostluklarını konu alıyor. Atatürk’ün askeri kimliği ve özel hayatından kesitlere de şahit olduğumuz filmde, Salih Bozok yakın arkadaşının ölümünün ardından kendini vurur.

Dersimiz Atatürk

10 Kasım'da İzleyebileceğiniz FilmlerListemize, yine 2010’da vizyona giren Dersimiz Atatürk ile devam ediyoruz. Yönetmenliğini Hamdi Alkan’ın yaptığı Dersimiz Atatürk’ün başrollerini ise Çetin Tekindor, Halit Ergenç ve Batuhan Karacakaya paylaşıyor. Film, ‘Mustafa Kemal Atatürk gerçekten de çocuklarımıza layığıyla öğretiliyor mu?’ sorusuyla yola çıkıyor. Dolayısıyla bu sorunun peşinde olan film, ilkokul 5. sınıfta okuyan bir grup çocuğun Atatürk ile ilgili bir ödev hazırlamalarını konu alıyor. Tarihçi dede, bu ödev için çocukları karşısına alır ve Atatürk’ün çocukluğundan başlayarak tüm hayatını anlatmaya başlar.

Çanakkale: 1915

10 Kasım'da İzleyebileceğiniz FilmlerŞevket Çoruh, Barış Çakmak ve İlker Kızmaz’ın oyunculuğunu izlediğimiz Çanakkale: 1915, izleyiciyi Çanakkale Savaşı’na götürüyor. Diriliş adlı kitaptan senaryolaştırılan film 2012 yılında sinema salonlarındaki yerini almıştı.

Mustafa

10 Kasım'da İzleyebileceğiniz Filmlerİçinde Atatürk geçen filmler arasında en çok sevilenlerden biri de Mustafa filmi olmuştur. Yönetmenliğini ve senaristliğini Can Dündar’ın yaptığı Mustafa, 2008 yılında izleyiciyle buluşmuştu. Bu film, diğerlerine kıyasla Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri dehasından ziyade özel hayatına giriyor ve onun insani yönüyle tanışıyoruz. Dolayısıyla film, samimi diliyle bizleri etkilemeyi başarıyor.

Sarı Zeybek

10 Kasım'da İzleyebileceğiniz FilmlerSarı Zeybek belgesel türünde olması nedeniyle listemizdeki diğer yapımlardan ayrılıyor. 1993 yapımı olan bu belgesel, Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatının son yıllarını konu alıyor. Atatürk’ün hastalığa nasıl yakalandığı, teşhis konma süreci, tedavisi ve son günlerini izlediğimiz belgeselin yönetmenliğini, yapımcılığını ve seslendirmesini ise Can Dündar yapmıştır.

Cumhuriyet

10 Kasım'da İzleyebileceğiniz FilmlerRutkay Aziz, Savaş Dinçel, Çetin Tekindor gibi duayen oyuncuları kadrosunda gördüğümüz Cumhuriyet, 1998’de izleyici karşısına çıkmıştı. Film, 1922 ve 1930’lu yılların ortalarına kadar geçen olaylar ve savaş sonrasında Cumhuriyet’in kurulma mücadelesini konu alıyor.

Kurtuluş

10 Kasım'da İzleyebileceğiniz FilmlerKurtuluş, ilk kez 1994’de yayınlanan bir televizyon dizisi olarak listemizdeki yerini alıyor. Yine Rutkay Aziz ve Savaş Dinçel’i izlediğimiz dizi, Kurtuluş Savaşı’nın 2. İnönü Muharebesi’nin sonunda Mudanya Mütarekesi’ne kadar olan kesiti konu almaktadır. Dizi 6 bölümden oluşuyor.

Gelibolu

10 Kasım'da İzleyebileceğiniz FilmlerGelibolu filmi, Çanakkale Savaşı’nı iki genç Avustralyalı askerin gözünden anlatıyor. Saklı kalmış günlükler, fotoğraflar ve belgelerle Çanakkale Savaşı’nın objektif bir şekilde ele alındığı filmde, ülke gözetmeksiniz siperde savaşan tüm askerlerin duygularını ve acılarını izliyoruz. Film, Yeni Zelendalı, Avustralyalı ve Türk askerlerinin mektup ve günlüklerinden yola çıkarak savaşın boyutlarını gözler önüne seriyor.

120

10 Kasım'da İzleyebileceğiniz FilmlerBaşrolde Özge Özberk ve Cansel Elçin’i izlediğimiz 120’nin, gelmiş geçmiş en iyi tarihi ve savaş filmlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Film, 1. Dünya Savaşı’nda cephanesiz kalan askerlere cephane götürmek için Van’dan yola çıkan 120 çocuğun hikayesini konu alıyor. Tüm erkekler cephede savaşırken onlara cephane gönderebilecek yalnızca çocuklar kalmıştır. 12 ve 17 yaş aralığında olan çocuklar zorlu hava şartlarında gönüllü olarak yola çıkarlar ve geride gözü yaşlı annelerini bırakırlar.

Eve Dönüş: Sarıkamış 1915

10 Kasım'da İzleyebileceğiniz FilmlerListemizi Eve Dönüş: Sarıkamış 1915 filmiyle sonlandırıyoruz. Uğur Polat ve Nergis Öztürk’ün başrolde yer aldığı filmde Sarıkamış Harekatı kaybedilmiştir. Doğu Anadolu bölgesi ise artık belirsiz bir durumdadır. Bakü’de Hariciye Nazırlığı’nda görevli olan Kalem Müdürü kızları ve eşiyle birlikte Erzurum’a doğru yola çıkar. Zorlu hava şartlarında Erzurum topraklarına ulaşan aile burada yalnız olmadıklarını fark eder ve farklı kültürden kişilerle ıssız bir köyde yaşam mücadelesi vermeye çalışır.

İlginizi çekebilir:

Spotify’da Dinleyebileceğiniz En İyi Podcastler

İBB, Yürü Be İstanbul Uygulaması ile 1000 Adım Atana Kahve Ismarlayacak

OnePlus 9 Pro alınır mı? Kamerası nasıl?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz