Cumartesi, Ekim 16, 2021
Ana SayfaDijital56 Yaşındaki Görme Engelli Kadın Uber ’e 1,1 Milyon Dolarlık Dava Açtı

56 Yaşındaki Görme Engelli Kadın Uber ’e 1,1 Milyon Dolarlık Dava Açtı

ABD’nin San Francisco eyaletinde, görme engelli bir kadın ondan fazla kez yolculuklarının reddedildiği gerekçesiyle Uber ’e dava açtı. 1,1 milyon dolarlık tazminat davasında mahkeme kadını haklı buldu ve Uber tazminat cezasıyla karşı karşıya kaldı. 

Uluslararası taşımacılık servisi sunan Uber’e, ABD’de sürücülerinin görme engelli bir kadın ve köpeğini taşımak istemediği gerekçesiyle dava açıldı. Davacı kadın, köpeğiyle birlikte pek çok kez Uber tarafından mağdur edildiğini ve defalarca araçlara alınmadığını belirtti. 

Perşembe günü görülen davada, 56 yaşındaki Lisa Irving, 2016 ve 2017 yıllarında San Francisco’da farklı Uber sürücüleri tarafından 14 kez araca bindirilmediğini, yolculuklarının iptal edildiğini ve tacize uğardığını belirtti. Dosyada, durumu defalarca Uber’e bildirdiğini ve ancak sürücülerin davranışlarında bir değişme görmediğini söyleyen Irving, konuyu mahkemeye taşıdı.

Mahkeme, Uber’i sorumlu tuttu

Dava dosyasında Uber, sürücülerinin bağımsız yükleniciler olduğu söyleyerek davranışlarından sorumlu olmadığını aktardı. Ancak Yargıç Rudolph Gerber’in kararı bu yönde olmadı. Hakim 18 Mart 2021 tarihinde açıkladığı kararında, Amerikan Engelliler Yasası’nı öne sürdü. Yasada, sunulan hizmetlerin yüklenici tarafından sağlanıp sağlanmadığına bakılmadan ulaşım da dahil olmak üzere kamusal yaşamın her alanında engelli bireylere karşı yapılan ayrımcılık yasak olduğu belirtiliyor. Bu bağlamda hakimin kararı, Uber’i sürücülerinden sorumlu bir hale getirdi. Hakim, Amerikan Engelliler Yasası kapsamında ayrıca Uber’i sürücülerini en uygun şekilde eğiterek ayrımcılığı önleyememesinden de sorumlu tuttu. 

Irving’in avukatlarının aktardığına göre, davacı kadın Uber sürücülerinin kendisini araçlarına almamasının yanı sıra, birkaç kez de geç saatlerde terk edildi ve mahsur kaldı. Görme engelli kadın bu olayların ardından güvenliğinden de endişe ettiğini belirtti. Tüm bunların yanı sıra yolculuklarının iptali sebebiyle işe geç kaldığını belirten Irving, işten de kovulduğunu aktardı.

İlginizi Çekebilir:

Uber, Alkol Dağıtım Girişimi Drizly ’yi Satın Alıyor

Tekno Safari Özel Haber: Periscope, Türkiye’de İçerik Üreticilerinin Milyonlarca Liralık Ödemesini Yapmadan Kapandı

Uber Ankara ’da da Hizmet Vereceğini Açıkladı

Siber Saldırılar Yüzde 210 Arttı, Facebook’un Zihin Okuyan Bilekliği | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR