Sosyal medya devi Instagram, kısa bir süre önce kullanıma sunduğu ‘Live Rooms’ özelliği ile canlı yayın katılımcı sayısı sınırını 4’e çıkardığını duyurdu. Söz konusu sayı, daha önce 2 kişiyle sınırlıydı. Özelliğin, birkaç hafta içerisinde tüm kullanıcılar için yaygın kullanıma açılacağı ifade edildi.  

Sosyal medya devi Instagram, kısa bir süre önce kullanıma sunduğu ‘Live Rooms’ özelliği ile canlı yayın katılımcı sayısı sınırını 4’e çıkardığını duyurdu. Özelliğin, birkaç hafta içerisinde dünya genelindeki tüm kullanıcılar için yaygın kullanıma açılacağı ifade edildi. Daha önce, Instagram canlı yayınlarına en fazla 2 kullanıcı katılım sağlayabiliyordu. Şirket, konuyla ilgili paylaşımında ‘Live Rooms’ özelliğinin ‘talk show’ ve ‘podcast’ benzeri içeriklerin oluşturulmasını daha kolay hale getireceğine ve diğer içerik üreticilerle iş birliği yapmaya teşvik edeceğine işaret etti.  

Bununla birlikte, özelliğin içerik oluşturucuların daha geniş kitlelere ulaşmasını ve takipçi sayılarını artırmasını da mümkün kılacağı tahmin ediliyor. Son dönemlerde önemli bir popülarite yakalayan Clubhouse’un da kalabalık sohbetleri mümkün kıldığı biliniyor. Instagram’ın, söz konusu hamle ile canlı yayın özelliğini kısa bir süre önce popüler hale gelen sesli sohbet furyasına yaklaştırmayı hedeflediği düşünülüyor.  

Instagram canlı yayın süresi de 1 saatten 4 saate uzatılmıştı 

Instagram Canlı Yayın Süresi

Diğer yandan; 2020 yılının Ekim ayında da Instagram canlı yayın süresi, 1 saatten 4 saate uzatılmıştı. Söz konusu değişikliğin, özellikle canlı konserler ve online eğitim etkinlikleri için faydalı olabileceği tahmin edilmişti. Bir saatten uzun canlı yayın yapabilmek için hesapların, IP veya kural ihlali gerçekleştirmemiş olması gerektiğinin de altı çizilmişti. Sosyal medya devi ayrıca, canlı yayınların erişilebilirliğini artırabilmek adına ‘IGTV’ uygulamasına da yeni bir ‘Canlı’ sekmesi eklemişti. Aynı sekme, kullanıcıların kaçırdıkları canlı yayınları tekrar izleyebilmesini sağlamak için ‘Keşfet’ sekmesi içerisine de yerleştirilmişti. Dolayısıyla sosyal medya devinin, bir süredir platformda canlı yayın deneyimini iyileştirmeye yönelik hamleler yaptığı da biliniyordu.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Instagram Canlı Yayın Süresi 4 Saate Uzatıldı! 

Acun Ilıcalı, Instagram Canlı Yayın’da Dünya Rekoru Kırdı

Instagram Live Rooms ile Canlı Yayın Kişi Sayısını Dörde Çıkarıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz