Affiliate Marketing

Ürün ve hizmetlerin tanıtımı ve satışı için ‘Influencer Marketing’ yönteminin popülaritesi ciddi bir artış gösterirken sosyal medya ünlüsüne satıştan belli bir yüzde verilmesiyle gerçekleşen ‘Affiliate Marketing’ yöntemi de markalar tarafından en çok tercih edilen kampanya olma yolunda hızla ilerliyor. Dünyanın 126 ülkesinde sosyal medya ünlüleriyle e-ticaret ve e-ihracat kampanyaları düzenleyen Digital Exchange’in CEO’su Emrah Pamuk, söz konusu yöntemin Türkiye’de de giderek yaygınlaştığını dile getiriyor. Bu yöntemin hem markalara ürün ve hizmet satışı alanında kazanç sağladığını hem de influencer’ın başarıya odaklanmasını beraberinde getirdiğini söyleyen Pamuk, “affiliate marketing” için doğru infulencer’ın seçilmesi, bütçenin yönetilmesi ve kampanya süresinin belirlenmesinin oldukça önemli olduğunun da altını çiziyor.  

Günümüzde e-ticaret ile e-ihracatta başarılı olmak isteyen şirketler, ‘influencer marketing’ konusuna eğilmek zorunda kalıyor. Dünyanın COVID-19 salgını ile beraber dijitalleşmede büyük bir ivme kazandığı günlerde, ‘influencer marketing’in önemi her geçen gün daha da artıyor. 2020 yılında salgının etkisiyle dünyada her gün 1.3 milyon kişi sosyal medya kullanıcısı haline gelirken Facebook’un üye sayısının 2.7 milyar, Youtube’un 2.3 milyar, WhatsApp’ın ise 2 milyar kişiye ulaştığı ifade ediliyor. Kullanıcıların yüzde 98.3’ü, Facebook’a akıllı telefonlarından girerken Youtube, her ay 2 milyarı aşkın ziyaretçi alıyor. TikTok ise 700 milyonu aşan kullanıcı sayısı ile beraber gittikçe popülerleşen bir başka sosyal medya uygulaması olarak öne çıkıyor. Türkiye’de de internet kullanıcısı sayısının 2021’de, geçen yıla göre 3.7 milyon kişi artış gösterdiği kaydediliyor. İnternet kullanım süresinin ise günlük 8 saati bulduğu belirtiliyor. Sosyal medya kullanıcı sayısının da 2021’de yüzde 11 artış göstererek 83 milyonluk ülke nüfusunun yüzde 70.1’ine yükseldiği görülüyor. Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya mecralarının da Youtube, InstagramWhatsApp, Facebook ve Twitter olarak sıralandığı dile getiriliyor.  

Öte yandan; rakamlar, artık tüm dünyanın hayatı online platformlarda yaşadığını gösteriyor. Bu nedenle; sadece paylaşımlar değil, ticaret ve ihracat da elektronik mecralarda gerçekleşiyor. Türkiye, koyduğu 240 milyar TL’lik e-ticaret hedefine doğru hızla ilerlerken sektörün büyümesinde ise ‘influencer marketing’ önemli oranda söz sahibi oluyor. Birçok çeşidi bulunan alanda, 2020’de popüler olan ve 2021’de de popülerliğini giderek artıran yöntemlerin başında ‘Affiliate Marketing’, yani ‘Komisyon Bazlı Tanıtım’ geliyor. Dünyanın 126 ülkesine ‘influencer marketing’ çalışması yapan Digital Exchange’in CEO’su Emrah Pamuk, bu kapsamda ‘Affiliate Marketing’ çalışmasının esas ve özelliklerini anlatıyor.  

İşte ‘Affiliate Marketing’ yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlar!

Affiliate Marketing

Hem markaya hem de sosyal medya ünlüsüne kazandıran yöntemin son dönemde en çok tercih edilen ‘influencer marketing’ çeşidi olduğunu belirten Emrah Pamuk, açıklamasında Affiliate Influencer marketing sisteminde, kampanya düzenleyicisi marka sosyal medya ünlüsüne ve ajansa satış üzerinden belli bir yüzde vererek bu çalışmayı düzenliyor” ifadelerini kullanıyor. ‘Affiliate Marketing’in eskiden kulaktan kulağa olarak isimlendirilen pazarlama halinin online versiyonu sayılabileceğini anlatan Pamuk, daha sonra sözlerine şu şekilde devam ediyor: Affiliate Marketing’de önemli olan sosyal medya ünlüsü influencer’ın satış üzerinden yüzde almak kaydıyla anlaşma yaptığı markanın ürünü ve hizmeti konusundaki deneyimini, kendi takipçilerine anlatması ve onları bu ürün ile hizmeti edinmek için markanın satış kanallarına yönlendirmesiyle oluşuyor. Burada influencer’ın markanın ürünü/hizmeti konusunda kendi deneyimini anlatması kadar, markanın ürün ve hizmetle ilgili anlatılmasını istediği vurguları yapması Affiliate Marketing konusunun özünü barındırıyor.” 

‘Affiliate Marketing’ çalışması hakkında markalara bilgiler veren Pamuk, “Bu çalışmayı yaparken dikkate alınması gereken unsurlar vardır. Bunlar; ‘influencer’ın programı, satış bazlı çalışılacak olan kategori ve ürünün tüketim süresi, reklamı yapılacak ürünün maliyeti ve dönemsel gereklilik durumudur. İçinde bulunduğumuz süreçte en yoğun gerçekleştirilen kampanya mottosu Anneler Günü idi. Bu konuda da ınfluencer marketing konusunda daha çok kahve makinası, ev temizlik robotu, kulaklık, cep telefonu, epilasyon cihazı ile her türlü teknolojik ürün hayli konusunda yoğun şekilde Affiliate marketing çalışması gerçekleştirildi” diyor. 

‘Influencer Marketing’ çalışmaları, Türkiye’de en çok Instagram’da gerçekleşiyor

Influencer Marketing

‘Affiliate Marketing’ çalışmasının maliyetleri konusunda da bilgiler veren Digital Exchange CEO’su, “Bu çalışmada sosyal medya ünlüsü için belirlenen yüzde oranı 15 – 20 arasında değişiyor. Tabii burada ürün ve influencer’ın gösterdiği performans çok önemli. Şunu da belirtmeliyiz; bu rakam ajans ve influencer arasında anlaşılan model üzerinde yapılan anlaşma ile paylaşılmaktadır” ifadelerini kullanıyor. Influencer Marketing’ çalışmalarının Türkiye’de hangi sosyal medya mecralarında daha çok gerçekleştiği sorusuna da yanıt veren Pamuk; bu alanların sırasıyla InstagramTikTok ve Youtube olduğunu söylüyor ‘Affiliate Marketing’ konusunda ise Instagram’ın daha çok tercih edildiğini belirten Pamuk, Instagram’daki ‘Hikaye’ bölümünün bu pazarlama çeşidi için sık kullanılan alanların başında geldiğini dile getiriyor. 

Emrah Pamuk ayrıca, sosyal medyada reklam çalışmalarının doğru ekip tarafından yapılmasının markaya hem maddi kazanç sağladığını hem de olası markanın aşırı reklamdan dolayı bilinirlik algısının zarar görmesi gibi tehlikelerden koruduğunu belirtiyor. Affiliate Marketing’ yöntemini uygulamanın ancak doğru kitleye seslenen doğru influencer ile mümkün olduğunun da altını çizen Pamuk, bunun için Digital Exchange çatısı altında büyük bir bilgi birikimi olduğunu vurguluyor. Pamuk, daha sonra sözlerini “Hangi ürüne hangi influencer’ın kullanılması gerektiğini belirleyerek yola çıkmak Affiliate Marketing konusundaki en önemli meseledir. Geriye de kampanya bütçesini doğru yönetmek kalır. Bunun için de kurumsal iletişim birimi yerine bu işi doğru şekilde yapabilecek kadrolarla çalışmak, marka algısını tüketici nezdinde yükseltir” ifadeleri ile sonlandırıyor. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Sosyal Medya Çekilişleri, Marka Algısına Zarar Veriyor! 

Yerli Sosyal Medya Platformu Mirket Global Rekabete Giriyor

Yapılan Yeni Bir Çalışma, Sosyal Medyada Paylaşım Yapma ve Fareler Arasında Bir Bağlantı Buldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz