AMD Ryzen 5000 İşlemci

ABD merkezli yonga seti üreticisi AMD, bu yıl pandemi önlemleri nedeniyle online olarak gerçekleştirilen ‘CES 2021’ fuarında ‘Ryzen 5000’ serisi mobil işlemci modellerini tanıttı. Serideki modellerin, dünyanın en güçlü dizüstü bilgisayar işlemcilerinden oluştuğu ifade edildi.  

ABD merkezli yonga seti üreticisi AMD, bu yıl pandemi önlemleri nedeniyle online olarak gerçekleştirilen ‘CES 2021’ fuarında Ryzen 5000’ serisi mobil işlemci modellerini tanıttı. ‘Zen 3’ mimarisini temel alan ve 7 nanometre fabrikasyon süreciyle üretilen modellerin, dünyanın en güçlü dizüstü bilgisayar işlemcilerinden oluştuğu ifade edildi. Aktarılan detaylara göre; ‘AMD Ryzen 5000’ serisi işlemciler, iki ayrı kategoride kullanıcı beğenisine sunuluyor. Söz konusu kategorilerin biri oyuncular ve içerik üreticilerin ihtiyaçlarına, diğeri ise kompakt ve taşınabilir tasarıma odaklanıyor. ‘Ryzen 5000H’ serisi, ağırlıklı olarak oyuncu ve içerik üreticilere hitap ediyor. ‘Ryzen 5000U’ kategorisi ise taşınabilirliği hedef alıyor. Fakat ‘U’ kategorisinin, ‘Zen 2’ mimarisini temel aldığının da altı çiziliyor. Seride ayrıca, ‘HX’ adına sahip ayrı bir model de bulunuyor.  

Aktarılan detaylara göre, ‘U’ kategorisinin en güçlü işlemcisi olduğu ifade edilen ‘Ryzen 7 5800U’; 1.9 GHz optimim işlemci frekansı ve 4.4 GHz maksimum işlemci frekansı sunuyor. 8 çekirdek ve 16 işlemci parçacığı bulunan modelin, ultra ince dizüstü bilgisayarlara üstün performans getirmesi bekleniyor. İşlemci ayrıca, tek şarj ile 17.5 saate varan pil ömrü ve 21 saate kadar film izleme imkanı sunuyor. 

‘AMD Ryzen 5000’ serisi işlemciler, 2021’de 150’den fazla cihazda kullanılacak 

AMD Ryzen 5000

Oyun-severler ve içerik üreticiler için tasarlanan ‘H’ kategorisinin en güçlü işlemcisi ‘AMD Ryzen 9 5980HS’ ise 3.0 GHz optimum frekans ve 4.8 GHz maksimum frekans sunuyor. 16 iş parçacığıyla gelen işlemcide, 8 çekirdek yer alıyor. Şirket; kategorideki yeni ‘HX’ işlemcilerin, en güçlü oyuncu dizüstü bilgisayarlarına uygun olduğuna işaret ediyor. AMD CEO’su Lisa Su, ‘Ryzen 5000’ serisi mobil işlemcilerin 2021 yılında 150’den fazla cihazda kullanılacağını belirtiyor.   

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

AMD, Yeni ‘Zen 3’ Çekirdek Mimarisi Üzerine İnşa Edilen ‘Ryzen 5000’ Masaüstü İşlemci Serisini Tanıttı

AMD Ryzen İşlemci, Şirketin Enerji Verimliliği Hedefini 31.7 Kat Geride Bıraktı 

Yeni AMD Ryzen 9 mobil işlemcilerinin özellikleri sızdırıldı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz