Perşembe, Ekim 28, 2021
Ana SayfaOtomobilBMW Tamamen Elektrikli İlk SUV'u iX3'ü Bu Yıl Satışa Sunacak

BMW Tamamen Elektrikli İlk SUV’u iX3’ü Bu Yıl Satışa Sunacak

BMW, Çin’deki BMW Brilliance Automotive ile iş ortaklığı çerçevesinde tamamen elektrikli ilk SUV modelinin üretimine başlandığını duyurdu. Almanya merkezli otomotiv üreticisinin ilk tamamen elektrikli SUV modeli BMW iX3, bu sene içerisinde kullanıcı beğenisine sunulacak. 

Özellikle Tesla gibi şirketlerin elektrikli ve otonom araçlarının sektörü domine etmesi ve değişen kullanıcı alışkanlıkları göz önüne alındığında pek çok otomotiv devi elektrikli araç üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Elektrikli araç noktasında daha önce tüketicisine BMW i4 gibi otomobiller sunan BMW, şimdi ise tamamen elektrikli ilk SUV modeli için çalışmaları hızlandırdı. BMW, Çin’de bulunan BMW Brilliance Automotive ile gelişen iş ortaklığında elektrikli SUV modeli iX3’ün üretimine başlandığını belirtti. Şirket, Çin’de bulunan BMW Brilliance Automotive’de ayrıca içten yanmalı motora sahip olan BMW X3’ün üretimini de gerçekleştiriyor. 

BMW tamamen elektrikli ilk SUV modeli iX3 üretimine başladı

BMW’nin ilk tamamen elektrikli SUV modeli iX3’ün üretimine başladığı haberi Franz Decker tarafından duyuruldu. BMW Brilliance Automotive Teknoloji ve Üretim Bölümü Yöneticisi Franz Decker konuşmasında, “Bugün, çekirdek BMW markamızın ilk tamamen elektrikli BMW iX3’ün üretimine başlıyoruz. Bu tür yüksek kalite içi özelleştirilmiş bir üretim sistemiyle dünya genelindeki kullanıcıların Premium araç beklentilerini karşılayabiliriz” sözlerini kullandı. 

BMW tüketicisine sunacağı ilk tamamen elektrikli SUV modeli iX3’ün kullanım süresi boyunca yüksek voltajlı bataryanın kaliteli olması için 128 mekanik 994 yazılım işlevselliği testinden geçeceğini belirtti. Bu testlerin yanı sıra şirket, ayrıca ilk tamamen elektrikli SUV modeli için farklı yollardaki koşullarda hızını kontrol etmek içinse 140 adet işlevsellik testi gerçekleştiriyor. 

BMW iX3, 80 kW/sa’lik bir batarya ile gelecek ayrıca gücünü 282 beygir gücü ve 295 tork üreten elektrikli motordan alacak. Motorun ürettiği güç, otomobilin arka tekerleklerine gönderilecek ve elektrikli SUV, 0’dan 99 km/sa hıza 6,8 saniyede çıkabilecek. BMW aracın ayrıca 180 km/sa hıza ulaşabildiğini de belirtti. 

BMW’nin ilk tamamen elektrikli SUV modeli iX3’ü bu yıl içerisinde kullanıcı beğenisine sunması planlanıyor. Tam dolu bir batarya kapasitesiyle 458 km’lik bir menzil sunacak olan otomobil, Avrupa ve Çin pazarlarında satışa sunulacak. Şirket ilk tamamen elektrikli SUV’u iX3’ü ise ABD pazarında satışa sunmayacak. BMW, yeni SUV’un fiyatı ve çıkış tarihi ile alakalı resmi bir açıklamada ise bulunmadı. 

İlginizi Çekebilir:

Ulaştırma Bakanı Yerli ve Milli Elektrikli Scooter Üretileceğini Açıkladı

Tesla, Saatte 100 Km Hıza En Hızlı Çıkan ‘Model S Plaid’ Elektrikli Otomobil Modelini Tanıttı 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR