Biden TikTok Yasağı

ABD’de kısa bir süre önce göreve başlayan Joe Biden yönetimi, eski başkan Donald Trump tarafından ajandaya eklenen TikTok yasağı ile ilgili yeni bir değerlendirme yapıyor. Hükumetin, platformun ABD operasyonlarının ABD’li bir şirkete satılmasına ilişkin kararı süresiz olarak geri çektiği ifade ediliyor.  

ABD’de kısa bir süre önce göreve başlayan Joe Biden yönetimi, eski başkan Donald Trump tarafından getirilen TikTok yasağı ile ilgili yeni bir değerlendirme yapıyor. Platform yetkilileri, güncel olarak ABD’li yetkililer ile görüşmeler yürütüyor. Hükumetin, TikTok’un ABD operasyonlarının ABD’li bir şirkete satılmasına ilişkin kararı süresiz olarak geri çektiği ifade ediliyor. Tarafların, yapılan görüşmelerde Donald Trump’ın iddialarının doğruluğunu tartıştığının da altı çiziliyor. Biden’ın TikTok’a karşı daha ılımlı bir tutuma sahip olması nedeniyle, ülke ağında TikTok yasağının kısa bir süre içerisinde tekrar kalkması bekleniyor.  

Diğer yandan; Trump liderliğindeki ABD hükumeti, 2020 yılı içerisinde TikTok’un Çin hükumetine veri sızdırdığı gerekçesiyle ülke ağında yasaklanması gerektiğine işaret etmişti. Bunun üzerine Trump, konuya ilişkin bir başkanlık kararnamesi imzalamış ve TikTok’un, ABD’li şirketlerle herhangi bir iş ilişkisine girmesi yasaklanmıştı. ABD eski başkanı ayrıca; sosyal medya platformunun ABD operasyonlarının ABD’li bir şirkete satılması gerektiğini açıklamış, aksi takdirde TikTok’un ülke ağında yasaklanacağını ifade etmişti. Çatı şirket ByteDance, satış anlaşması ile ilgili ABD’li şirketlerle görüşmeye başlasa da Kasım ayında yapılan seçimler sonrası yaşanan başkan değişimi, konunun askıya alınmasına neden olmuştu.  

Yeni Joe Biden yönetiminin, TikTok ile ilgili nasıl bir tutum sergileyeceği merak konusu olmuştu 

Joe Biden TikTok

ABD’de başkan değişimi sonrası; yeni Joe Biden yönetiminin, TikTok ile ilgili nasıl bir tutum sergileyeceği ve erişim yasağına yönelik kararı sürdürüp sürdürmeyeceği de merak konusu olmuştu. Platformun ABD operasyonlarının ABD’li bir şirkete satılmasına yönelik kararın süresiz olarak geri çekilmesi, Biden’ın konuya ilişkin tavrını da ortaya koydu. TikTok’un; kısa bir süre içerisinde, ülke ağında hizmet vermeye kaldığı yerden devam edeceği tahmin edildi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

TikTok ABD Yöneticisi, Donald Trump’ın Yasaklama Açıklamasına Yanıt Verdi! 

TikTok Uygulamasının ABD Operasyonlarının Satışı İçin Son Gün, 4 Aralık Tarihine Ertelendi 

ABD, TikTok’a Operasyonlarını Satması için Verdikleri Süreyi Uzattı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz