Çin Ulaştırma Bakanlığı, ondan fazla şehirde sürücüsüz otomobillerin belirli alanlarda ve zamanlarda ticari olarak kullanılmasına izin verdi.

Teknoloji günden güne gelişiyor ve hayatımızın her alanına sirayet ediyor. Bu şekilde hayatımız da günden güne kolaylaşıyor. Gerek uzaktan yönetebildiğimiz akıllı evler, gerek tek bir tuşla yanımızda yokken bile işleri yapan robot teknolojiler… Tüm bu gelişmelere şimdi de sürücüsüz taksiler ekleniyor.

Aslında otonom sürüş sistemleri uzun zamandır hayatımızda olan bir teknoloji. Ancak sürücüyü devreden çıkarabilecek gelişmeler, son birkaç yıldır yaşanıyor. Günümüzde birçok otomobil sürücü destek sistemleriyle donatılıyor ve bu sistemler sayesinde hem sürücülere daha az iş düşüyor hem de trafikte güvenlik artırılmış oluyor. Çin bu konuda bir adım daha ileri gitmeyi planlıyor!

Çin 10 Şehirde Sürücüsüz Otomobillere İzin Verdi!

Sürücü destek sistemlerinin gelişmesi ile birlikte artık araçlarda sürücülere çok daha az ihtiyaç duyuluyor. Şimdiden bazı şirketler sürücüsüz otomobil testlerine başladı bile. Bu da yakın zamanda trafikte sürücüsüz araçlarla karşılaşabileceğimiz anlamına geliyor.

Otonom sürüş sistemleri böylesine gelişmişken, bu konuda önemli bir adım da Çin’den geldi. Çin Ulaştırma Bakanlığı, ondan fazla şehirde sürücüsüz araçların belirli alanlarda ve zaman dilimlerinde ticari olarak denenmesine izin verdi.

Belli Saatlerde Trafiğe Çıkabilecekler!

Çin’de belirlenen bölge ve saatlerde sürücüsüz otomobiller trafiğe çıkabilecek. Taksi olarak görev yapacak olan araçların bu süreçte yetenekleri de test edilecek. Eğer sürücüsüz taksiler bu testi başarı ile geçerse, bu projenin kapsamı genişletilecek.

Sürücüsüz otomobiller test sürecini başarı ile geçtiği takdirde, araçlar bu şehirlerde daha farkı noktalarda da görev yapabilecek. Ayrıca sürücüsüz araçların çalışma saatleri de artırılacak. Bunun yanı sıra başka şehirlerde benzer uygulamalar hayata geçirilecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz