Einstein Mektup

Dünyaca ünlü fizikçi Albert Einstein tarafından kaleme alınan el yazması bir mektup, açık artırmada 1.2 milyon dolara satıldı. 1946 yılında yazılan ve başlangıçta değeri 400 bin dolar olarak belirlenen mektubun içerisinde, kütle-enerji eşdeğerliğinin formülü olarak kabul edilen E=mc²“ formülünün de yazılı olduğu kaydedildi.  

Dünyaca ünlü fizikçi Albert Einstein tarafından 75 yıl önce kaleme alınan el yazması bir mektup, açık artırmada 1.2 milyon dolara satıldı. Einstein’in kişisel hatıralarından biri olarak kabul edilen mektubun içerisinde, kütle-enerji eşdeğerliğinin formülü olarak kabul edilen E=mc²“ formülünün de yer aldığı belirtildi. Diğer yandan; söz konusu mektup, Almanya doğumlu teorik fizikçi tarafından 1946 yılında Polonya asıllı ve ABD’li bir fizikçi olan Ludwig Silberstein’a gönderilmek üzere kaleme alınmıştı. Einstein’ın kişisel mektubu, tarihin en ünlü formüllerinden birini de içerisinde barındırıyordu.  

Bununla birlikte; söz konusu mektup, kısa bir süre önce ‘RR Müzayede Evi’ tarafından açık artırmaya çıkarılmıştı. Mektubun değeri ise başlangıçta 400 bin dolar olarak belirlenmişti. Fakat oldukça çekişmeli geçen müzayede süreci, mektup için yapılan teklifin beklenenin çok daha üzerine çıkmasına neden oldu.  

Einsten tarafından yazılan mektup, açık artırma sonunda başlangıç fiyatının 3 katına alıcı buldu

Einstein Mektup Açık Artırma

Aktarılan detaylara göre; Albert Einsten tarafından yazılan mektup, açık artırma sonunda 1.2 milyon dolara alıcı buldu. Böylelikle mektubun satış fiyatı, başlangıçta belirlenen ücretin 3 katına çıkmış oldu. Müzayede evi, söz konusu mektubun yanı sıra, Einstein’ın yazdığı bir dizi mektubu daha satışa çıkardı.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Kara deliklerle ilgili yapılan bir çalışma, Hawking’in haklı olabileceğini gösterdi 

Blue Origin, Açık Artırmaya Çıkarılan 6 Koltuktan Biri İçin Verilen En Pahalı Bilet Fiyatı Teklifinin 2.8 Milyon Dolar Olduğunu Açıkladı 

‘Amerikadaniste’, Clubhouse Üzerinden İlk Kez Açık Artırma Yapan Platform Oldu 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz