Okuma Süresi
2 dakika

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılmaya başlayan Corona virüsü sebebiyle, pek çok teknoloji devinin tedarik ağı bir süredir önemli ölçüde etkileniyordu. Son olarak Nintendo da konuyla ilgili bir açıklama yaparak salgının yarattığı krizden etkilenen şirketler arasına katıldı. Marka, yaptığı açıklamada bazı ürünlerinin Japonya’daki sipariş tarihlerini henüz belli olmayan bir tarihe ertelediğini duyurdu.  

Kısa bir süre önce ilk olarak Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan Corona virüsünün hızla tüm dünyaya yayılması ve kontrol edilemez bir hal alması sebebiyle Dünya Sağlık Örgütü (WHO), “Uluslararası Kamu Sağlığı Acil Durumu” ilan etmişti. Bundan çok kısa bir süre sonra da pek çok ülke seyahat uyarıları vermeye ve karantina çalışmalarına başlamış; sınır kontrollerini de sıkılaştırmıştı. Kurum yaptığı açıklamada virüsten dolayı uluslararası ticaret ve ulaşımın kısıtlanmaması gerektiğini vurgulasa da pek çok teknoloji devi, vakaların artışıyla beraber Çin’deki ofis ve satış noktalarını kapatmaya başlamış; tedarik zincirlerinin krizden etkilendiğini açıklayarak da satış tahminlerini aşağı çekmişti.  

Son olarak Japonya merkezli oyun konsolu devi Nintendo da yaptığı açıklamayla birlikte, sipariş faaliyetleri salgının yarattığı krizden etkilenen şirketler arasına katıldı. Şirket, yaptığı açıklamada Japonya’daki yeni Nintendo Switch siparişlerinin salgın dolayısıyla erteleneceğini ve “Ring Fit Adventure” isimli oyun ile Joy-Con isimli oyun kumandasının da yeni Switch gibi bu durumdan etkileneceğini duyurdu.  

animal crossing themed switch ile ilgili görsel sonucuŞirket, açıklamasında virüsün Japonya’daki Nintendo Switch, Ring Fit Adventure ve Joy-Con ürün ve hizmetlerinde “kaçınılmaz” üretim ve sevkiyat gecikmelerine sebep olacağına işaret etti. Oyun konsolu devi, bu gerekçeyle yeni hayvan temalı “Nintendo Switch” oyun konsollarının Japonya siparişlerini 8 Şubat’tan henüz belirlenmemiş ileri bir tarihe erteledi. ABD ve Avrupa ülkelerindeki konsol siparişlerinin salgının yarattığı krizden ne oranda etkileneceği ise henüz bilinmiyor.  

Apple’ın Çin’deki tedarikçileri de bir süreliğine üretimi durdurmuştu

Kısa bir süre önce benzer şekilde Apple’ın Çin’de bulunan Foxconn ve Quanta gibi tedarikçilerinin de 10 Şubat’a kadar üretime devam etmelerinin beklenmediği bildirilmişti. Diğer yandan Apple, Çin’deki üretimlerini durduran ya da erteleyen şirket örneklerinden sadece bir tanesiydi. Teknoloji devlerinin, virüsün tamamen kontrol altına alındığı açıkça belirtilene kadar ürün siparişlerini ertelemeye ve üretimi süresiz durdurmaya devam edebileceği düşünülüyor.  

Coronavirüs sebebiyle iPhone satış tahminleri yüzde 10 aşağı çekildi 

Corona virüsü Samsung’un telefon aksesuarlarının çıkışını etkiledi

Corona virüsü yüzünden LG ve ZTE, Mobil Dünya Kongresi 2020’ye katılmayacak