Dijital Mecralara Yatırım

Türkiye’de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları Raporu’na göre; dijital mecralara yapılan yatırım, 2020 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 39 arttı. Toplam medya yatırımlarının, geçen yıl 13 milyar 976 milyon lira seviyesinde gerçekleştiği ifade edildi. Bu rakam içerisinde dijitale yapılan yatırımın ise 7 milyar 528 milyon lira olduğu belirtildi.  

Türkiye’de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları Raporu’na göre; dijital mecralara yapılan yatırım, 2020 yılında 2019’a kıyasla yüzde 39 artış gösterdi. Aynı yıl içerisinde; toplam medya yatırımları, 13 milyar 976 milyon lira olarak gerçekleşti. Bu rakamın 7 milyon 528 milyon lirasını ise dijital platformlara yapılan yatırımın oluşturduğu kaydedildi.  

Bununla birlikte; dijital medya yatırımları yüzde 39 büyümeyle 8 milyar liraya yaklaşırken medya yatırımları içinde dijitalin, yüzde 54’lük bir pazar payının bulunduğu görüldü. Bu noktada; video bazlı yatırımlar, ipi göğüsleyen ana kategori oldu. Dijital medya yatırımları içerisinde arama bazlı mecraların pazar payı yüzde 38’ken gösterim bazlı mecraların payı yüzde 35, videoların payı ise yüzde 20 seviyesindeydi. Arama bazlı reklam yatırımları, 2019’a göre yüzde 37 oranında artarak 2 milyar 849 milyon liraya ulaştı. 2020’de gösterim bazlı reklam yatırımları ise bir önceki yıla oranla yüzde 32 artarak 2 milyar 649 milyon lira seviyesini gördü. Video bazlı yatırımlarda da bir yıl önceye göre yüzde 61’lik bir artış yaşandı. Bu yatırımların, 1 milyon 541 milyon TL olarak gerçekleştiği ifade edildi.  

Toplam medya yatırımları içinde dijitalin payı yüzde 54!

Toplam Medya Yatırımları

Dijital performans ajansı EG Bilişim Teknolojileri’nin CEO’su Gökhan Bülbül, rapora ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 2020 yılında reklam yatırımlarını en çok artıran sektörlerin perakende, sağlık ve ev temizlik ürünleri olduğuna dikkat çeken Gökhan Bülbül, açıklamasında “Markalar, tüketiciye ulaşmak için yoğun olarak dijital mecraları tercih etti. Toplam medya yatırımları içinde dijitalin payı yüzde 54. Bu oran, dijitalin gücünü daha net görmemizi sağlıyor” ifadelerini kullandı.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Getir, Geleneksel Esnafı Dijital Dönüşüm Sürecine Dahil Eden ‘GetirÇarşı’ İsimli Yeni Hizmetini Duyurdu! 

Resmi Gazete’de Yayımlanan Kripto Para Yönetmeliği, Dijital Varlıkların Ödeme İşlemlerinde Kullanılmasını Yasakladı! 

E-Ticaret Büyüme Dalgası İvme Kazanıyor: İşletmeden İşletmeye Etkileşimlerin Yüzde 80’i, 2025 Yılı İtibarıyla Dijital Kanallardan Gerçekleşecek 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz