dyson-koronavirus-ventilator

İngiliz teknoloji devi Dysonkoronavirüs hastaları için 10 günde yeni bir ventilatör tasarladı ve geliştirdi. Birleşik Krallık hükumeti, şimdiden cihazdan 10 bin adet sipariş etti. Konuyla ilgili CNN’e konuşan şirket CEO’su James Dyson; üretilen ventilatörlerden bin adet İngiltere’deki hastanelere, 4 bin adet de yurt dışındaki hastanelere bağışlanacağını açıkladı.

Yüksek kalite elektrik süpürgeleri, saç kurutma makineleri ve ısıtıcılar üretmesiyle ünlü olan İngiliz teknoloji devi Dysonkoronavirüs hastaları için 10 günde yeni bir ventilatör geliştirerek COVID-19’la ilgili çalışmalar yürüten şirketler arasına katıldı. “CoVent adı verilen ventilatör, özellikle koronavirüs salgınıyla savaşmaya yönelik olarak tasarlandı. Şirket, cihazı geliştirirken virüsten enfekte olmuş kişilerin tedavisine yardımcı olmayı hedeflediğini ifade etti. Teknoloji devi, geliştirdiği cihaz için hala hükumetten onay bekliyor olsa da Birleşik Krallık hükumetinin Ulusal Sağlık Birimi, şimdiden 10 bin adet ventilatör sipariş etti. 

dyson-koronavirus-ventilator

Dyson, yeni geliştirilen cihazdan 15 bin adet üretmeyi planladıklarını aktardı. Konuyla ilgili CNN’e konuşan şirket CEO’su James Dyson; kalan 5 bin adetin bininin Birleşik Krallık’a, 4 bininin ise yurt dışındaki hastanelere bağışlanacağını ifade etti. Teknoloji devinin kurucu CEO’su, cihazın COVID-19 hastalarının spesifik klinik ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlandığını vurguladı ve artık üretim aşamasına geçileceğine işaret etti. Bununla birlikte CoVent”in; hastane yataklarına monte edilebildiği, taşınabilir olduğu ve kullanıcılara pille çalışma seçeneği sunabildiği aktarıldı.  

Ventilatör nedir? COVID-19 hastaları için gerekli mi? 

Ventilatör, fiziksel olarak nefes alamayan veya yetersiz seviyede nefes alan hastalara nefes vermek için tasarlanmış bir solunum cihazıCOVID-19 nedeniyle enfekte olan kişilerin de virüsün akciğerlere tutunması nedeniyle, solunum güçlüğü yaşadığı biliniyor. Özellikle salgının yayılma hızı göz önünde bulundurulduğunda pek çok ülkede, yoğun bakım ünitelerinin ve solunum cihazlarının yetersiz kalması sebebiyle birçok can kaybı yaşanıyor. Bu yüzden Dyson tarafından üretilen ventilatörlerin, yardımsız biçimde nefes alamayan kritik hastalara solunum desteği sağlamada önemli bir katkısının olacağı tahmin ediliyor. 

Diğer yandan Dyson, COVID-19 hastaları için ventilatör tasarlayıp geliştirme konusunda sıkı çalışmalar yapan tek teknoloji devi değil. Yakın zamanda Ford, General Motors ve Tesla gibi otomobil devleri de ventilatör gibi kritik tıbbi ekipmanlar geliştirmeye yönelik çalışmalar yaptıklarını duyurmuştu. Dyson, ventilatör hamlesiyle beraber bu şirketler arasına katılmış oldu. 

 Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

Üç boyutlu yazıcılar, İtalya koronavirüs krizinde hayat kurtardı

Çin’de iki yeni koronavirüs türü tespit edildi

Bosch koronavirüs için hızlı test geliştirdi!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz