Koronavirüs ile ilgili en ağır bilançoyu yaşayan ülkelerin başında gelen İtalya, tıbbi malzeme tedariki konusunda da ciddi güçlükler yaşıyor. Yaşanan son gelişmelere göre, ülkede tıbbi malzeme ihtiyacı duyan COVID-19 hastalarının imdadına bu kez üç boyutlu yazıcılar koştu. Fizik uzmanı Massimo Temporelli tarafından solunum cihazlarında kullanılmak üzere üç boyutlu yazıcılarla üretilen stok dışı valfler, çizmede hayat kurtardı.

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılan COVID-19etkisini giderek artırmaya devam ediyor. İtalya ise koronavirüs konusunda en ağır bilançoyu yaşayan ülkelerin başında geliyor. Virüse bağlı ölüm sayısı 9 bini geçmiş olan ülkede, tıbbi malzeme tedariki konusunda da ciddi güçlükler yaşanıyor. Ülkenin kuzeyinde bulunan bir hastane de benzer şekilde, geçen haftadan beri solunum cihazları için gerekli olan valf stokunda sıkıntı yaşıyordu. Brescia’daki hastane, valflerin tükenmesi nedeniyle hastalarına gerekli tıbbi desteği sağlayamıyordu. Oldukça pahalı olan valfleri üreten şirket ise ürünün stok dışı olması sebebiyle gerekli ekipmanı gönderemiyordu. Aktarılan son gelişmelere göre ise bölgedeki valf tedariki krizinin imdadına üç boyutlu yazıcılar koştu. 

italya-koronavirus

Konuyla ilgili ilk adımı, Massimo Temporelli isimli bir fizik uzmanı attı. Temporelli, daha önce de bölgedeki bir yerel gazetenin editörü olan Nunzia Vallini ile beraber okullarda yürütülecek bir eğitim programıyla ilgili olarak iş birliği yapmıştı. Söz konusu eğitim programı, üç boyutlu yazıcıların kullanımını da içeriyordu. Bu nedenle, Temporelli valfleri bir üç boyutlu yazıcı kullanarak üretmenin iyi bir fikir olabileceğini düşündü. Konuyla ilgili gerekli ekipmana sahip olan malzeme mühendisi Christian Fracassi’yle irtibata geçen fizik uzmanı, orijinal üreticiyi de arayarak parçanın üç boyutlu modelini istedi. Fakat bu talebi reddeden üretici, ikiliyi patent ihlali gerekçesiyle şikayet etmekle tehdit etti. 

Diğer yandan; yaşanan bu gelişme, Temporelli ve Fracassi’yi durdurmaya yetmedi. Fracassi; ellerindeki bir valf örneğinin boyut, ölçü ve tasarımını kullanarak yazıcı için sıfırdan bir model oluşturdu. Sadece 6 saat içerisinde ise fiziksel parçalar kullanıma hazır hale geldi. Konuyla ilgili açıklama yapan ikili, ürettikleri valflerin yaklaşık 1 dolara mal olduğunu ifade etti. Orijinal parçaların maliyeti ise yaklaşık 11 bin dolardı. Valflerin orijinali hala stok dışı olsa da üç boyutlu yazıcılar ile üretilen parçalar, çizmede koronavirüs nedeniyle solunum cihazına ihtiyaç duyan pek çok kişinin hayatını kurtardı.  

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

İtalya’da Koronavirüs kaynaklı ölüm sayısı Çin’i geçti!

Sağlık Bakanlığı koronavirüs takip sitesi açıldı

Bosch koronavirüs için hızlı test geliştirdi!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz