Kavrama Kasını Güçlendiren Robotik Eldiven

Ross O’Hanlon isimli Edinburghlu bir mühendis, kavrama kasını güçlendiren ve yapay zeka (AI) teknolojisiyle desteklenen bir robotik eldiven geliştirdi. Eldivenin, ‘elektromiyografi (EMT)’ adı verilen bir işlemi kullanarak kullanıcının yapmaya hazırlandığı kavrama hareketini önceden tespit edebildiği ifade edildi.  

Ross O’Hanlon isimli Edinburghlu bir mühendis, kavrama kasını güçlendiren ve yapay zeka (AI) teknolojisiyle desteklenen bir robotik eldiven geliştirdi. Aktarılan detaylara göre; O’Hanlon, konuyla ilgili bir rahatsızlığı olan teyzesinin su içmek ve televizyon kanalını değiştirmek gibi işlemler yapmakta zorlandığını gözlemlemesinin ardından bu tip bir teknoloji geliştirmeye karar verdi. Eldivenin, el ve bilek kasları zayıflayan kullanıcıların kişisel özerkliğini korumasına destek olmayı hedeflediği ifade edildi. Cihazın, ‘elektromiyofragi (EMT)’ adı verilen bir işlemi kullanarak kullanıcının yapmaya hazırlandığı kavrama hareketini önceden tespit edebildiğinin de altı çizildi.  

Paylaşılan diğer bilgilere göre; söz konusu teknoloji, belli bir sinirin kası uyarmak için geliştirdiği elektriksel aktiviteyi ölçümlüyor. Daha sonra kullanıcının yapmaya hazırlandığı kavrama hareketini gerçekleştirmek için bir algoritma kullanılıyor ve kullanıcının, bir öğeyi tutmasına ya da belli bir işlevi tamamlamak için gereken baskıyı uygulamasına yardımcı olunuyor. Robotik eldivenin; kullanıcılara kavanoz açma, araba kullanma ve çay yapma gibi kavrama gerektiren bir dizi günlük işte yardımcı olması bekleniyor.  

Geliştirilen robotik eldiven, İskoçya merkezli ‘BioLiberty’ girişiminin ilk ürünü olma niteliği taşıyor

BioLiberty Robotik Eldiven

Diğer yandan; geliştirilen robotik eldivenO’Hanlon’ın üç mühendislik mezunu arkadaşı ile birlikte kurduğu İskoçya merkezli ‘BioLiberty’ girişiminin ilk ürünü olma niteliği taşıyor. Birleşik Krallık’ta, yaklaşık 2.5 milyon insanın kavrama kaslarını zayıflatan hastalıklara ve yaşlılığa bağlı olarak konuya ilişkin sıkıntı yaşadığı tahmin ediliyor. 24 yaşındaki O’Hanlon; geliştirdiği teknolojinin, hastalıktan etkilenen ve belli bir yaşın üzerinde olan kişilere destek olmasının yanı sıra bakım hizmetleri üzerinde artan baskıyı da hafifletmesini umuyor. Ürünün, bağımsız ve sağlıklı yaşamı da destekleyeceği düşünülüyor. Girişim şirketindeki ekibin, ürünün çalışan bir prototipini oluşturduğu ve konuyla ilgili Heriot-Watt Üniversitesi’ne bağlı ‘Edinburgh Business School Indicator’dan destek aldığı ifade ediliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Bilim İnsanları, Gerçek Bir İnsan Gibi Satranç Oynayabilen Bir Yapay Zeka Geliştirdi 

Bilim İnsanları, Karbondioksiti Jet Yakıtına Dönüştürmeyi Başardı 

Çin’in 500 Metrelik ‘FAST’ Teleskobu, Nisan’da Dünya Genelindeki Bilim İnsanlarının Araştırmalarına Açılıyor! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz