SpaceX Ethereum Düğümü

ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, ‘CRS-22’ görevi kapsamında ‘SpaceChain’ ile iş birliği yaparak ‘Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’na Ethereum düğümü götürdüğünü açıkladı. ‘CRS-22’ görevinin, ‘SpaceChain’ tarafından hayata geçirilen ilk ticari uzay uçuşu görevi olduğu kaydedildi.  

Elon Musk liderliğindeki ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, ‘CRS-22’ görevi kapsamında ‘SpaceChain’ ile iş birliği yaparak ‘Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’na Ethereum düğümü götürdüğünü duyurdu. ‘CRS-22’ görevinin, ‘SpaceChain’ tarafından hayata geçirilen ilk ticari uzay uçuşu görevi olduğu kaydedildi. SpaceX, Temmuz ayında Falcon 9 roket ile bir seyahat daha gerçekleştirmeyi planladığına işaret etti. Söz konusu seyahatin; Uluslararası Uzay İstasyonu’na Biteeu, Divine ve Nexus Inc. tarafından üretilen 3 kripto para düğümü daha taşıyacağı belirtildi.  

Nexus, görevin bir parçası olarak Ethereum düğümünün uzay istasyonunda faaliyet göstermesi için gerekli olan bir kurulum çözümünü geliştirdi. SpaceChain’in de şirketler için uzayda blok zinciri protokolleri ve ağlar oluşturan topluluk tabanlı bir uzay platformu olduğu biliniyordu. Diğer yandan; blok zinciri düğümü (Blockchain Node), blok zinciri ağında gerçekleşen işlemlerin bir kopyasını tutan ve internete bağlı olan herhangi bir cihaza verilen isim olma niteliği taşıyor. Düğümlerin, blok zinciri ağlarının bütünlüğü ve işlevselliği açısından oldukça önemli unsurlar olduğu ifade ediliyor.  

SpaceX, sık sık kripto para piyasasına ilişkin konularla gündeme geliyor 

SpaceX Kripto Para

SpaceX, son dönemlerde birkaç kez kripto para piyasasına ilişkin konularla gündeme gelmişti. Şirket, kısa bir süre önce Dogecoin ile finanse edilen bir uyduyu Ay’a fırlatacağını açıklamıştı. 2022 yılının ilk çeyreğinde hayata geçirilmesi planlanan ‘DOGE-1’ görevi kapsamında şirket, Dogecoin ödemelerini kabul etmeye başlamıştı. Görevin, Kanada merkezli mühendislik firması ‘Geometric Energy Corporation’ ile iş birliği içerisinde hayata geçirileceği ifade edilmişti. SpaceX’in Ticari Satışlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Tom Ochinero, konuya ilişkin açıklamasında ‘DOGE-1’ görevinin Dünya yörüngesi ötesindeki kripto para uygulamalarının ve gezegenler arası ticaretin temelini oluşturacağına dikkat çekmişti.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Google, SpaceX’in Starlink Uydu İnterneti Projesi İçin Bulut Bilişim Hizmeti Verecek  

SpaceX, Dogecoin ile Finanse Edilen Uyduyu Ay’a Fırlatacak

SpaceX’in Uydu İnterneti Hizmeti Starlink İçin Verilen Sipariş Sayısı 500 Bini Geçti! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz