Elon Musk Casusluk

ABD merkezli elektrikli otomobil devi Tesla’nın kurucu CEO’su Elon Musk, Çin’in Tesla araçları askeri personeller ve kamu personelleri için yasaklaması üzerine şirketin Çin’de casusluk faaliyetleri yürütmesi durumunda kapatılması gerektiğini açıkladı. Dünyaca ünlü CEO ayrıca, herhangi bir veriyi gizli tutma konusunda son derece hassas olduklarına işaret etti.  

Çin hükumeti, kısa bir süre önce Tesla araçların kendi tesislerine girişini ve askeri personeller veya kamu personelleri tarafından kullanılmasını yasaklamıştı. Söz konusu hamlenin, otonom sürüş kabiliyetlerini mümkün kılabilmek adına Tesla araçların birçok kamera ve takip ekipmanı ile donatılması nedeniyle meydana gelen veri güvenliği endişelerinden kaynaklandığı ifade edilmişti. Çinli yetkililer, Tesla araçların hükumetten istihbarat toplamak ve casusluk faaliyetleri yürütmek adına kullanılabileceğine işaret etmişti.  

Bununla birlikte; Tesla araçlar ve casusluk faaliyetlerine ilişkin iddialar, Alaska’da üst düzey Çinli ve ABD’li diplomatların bir araya geldiği bir toplantıda gündeme gelmişti. Söz konusu toplantının, ABD Başkanı Joe Biden’ın Ocak ayında göreve başlamasından bu yana iki ülke arasındaki ilk yüz yüze etkileşim olduğu ifade edilmişti. Yaşanan gelişmeler sonrası; Tesla CEO’su Elon Musk, şirkete yönelik casusluk iddialarına ilişkin bir açıklama yaptı. Çin’de gerçekleştirilen sanal bir etkinlikte konuşan Musk, açıklamasında Tesla’nın ülkede casusluk faaliyetleri yürütmesi durumunda kapatılması gerektiğine işaret etti. Şirket CEO’su ayrıca, herhangi bir veriyi gizli tutma konusunda son derece hassas olduklarını da sözlerine ekledi.  

Musk, Tesla ve casusluk iddialarına ilişkin açıklamada iki ülke arasında karşılıklı güveni teşvik etmiş oldu

Tesla Casusluk

Diğer yandan; Elon Musk, Tesla ve casusluk iddialarına ilişkin açıklamasında iki ülke arasında karşılıklı güveni teşvik etmiş oldu. Açıklamanın, Çin hükumeti kararını ne oranda etkileyeceği ise henüz bilinmiyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Çin, Tesla Araçları Askeri ve Kamu Personeller için Yasaklıyor

Tesla, Bitcoin Yatırımıyla Otomobil Satışlarından Daha Fazla Gelir Elde Etti

Tesla’dan 1,5 Milyar Dolarlık Yatırım Alan Bitcoin Yüzde 10 Değerlendi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz