facebook canlı yayın nasıl yapılır

Bir arkadaşlık sitesi olmanın ötesine geçen Facebook, yaptığı güncellemeler ile bir sosyal medya devi haline geldi. Canlı yayın özelliği de son döneme damga vuran güncellemelerden birisi. Peki, Facebook canlı yayını nasıl yapılır , nelere dikkat edilmesi gerekir?

Facabook Canlı Yayın Hakkında Detaylar

2016 senesinde devreye aldığı canlı yayın özelliği ile kullanıcılarına önemli anları canlı bir şekilde paylaşma imkanı tanıyan Facebook, üyelerinin kişisel bir yayın mecrasına sahip olmasını sağladı. Bu sayede, canlı yayın açan Facebook kullanıcıları dünyanın herhangi bir noktasından sadece internet bağlantısı kullanarak geniş kitlelere hitap edebiliyor, önemli gelişmeleri bu özellik sayesinde anlık olarak paylaşabiliyorlar. Bu özelliği henüz kullanmadıysanız Facebook canlı yayını nasıl yapılır , Facebook canlı yayın Android , iOS ve masaüstü cihazlarda ne tür adımları izlemek gerekir, kullanıcıların ne tür ayarlar yapması gerekir? Tüm bu soruların yanıtlarına birlikte bakalım.

Mobil Cihazlarda Facebook’tan Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

mobil cihazlarda facebook canlı yayın nasıl yapılır

Akıllı telefonların hayatımızda yaygınlaşmasıyla beraber birçok kullanıcı mobil cihazlarda Facebook’tan canlı yayın yapmaya başladı. Uygulaması son derece basit olan ve herhangi bir ek programa ihtiyaç duymayan Facebook canlı yayın ekleme işleminin mobil cihazlarda nasıl yapıldığını merak ediyorsanız şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Facebook’ta canlı yayın yapmak için öncelikle Android ya da iOS cihazınızda Facebook uygulamasını açın. Eğer bu uygulamaya sahip değilseniz mağaza üzerinden Facebook uygulamasını ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.
 • Daha sonra açılan sayfanın en üst kısmında bulunan “Canlı” butonuna basın.

mobil cihazlarda facebook canlı yayın nasıl yapılır

 • Eğer ilk defa canlı yayın özelliğini kullanacaksanız “Facebook uygulamasının ses kaydetmesine izin verilsin mi?” sorusuna yanıt vermeniz gerekir. Ancak “Reddet” butonuna basmanız halinde canlı yayında sesinizin duyulmayacağını unutmayın. Dolayısıyla burada uygulamanın talebine izin vermeniz gerekir.

Facebook canlı yayını nasıl yapılır

 •  Karşınıza Facebook canlı yayın ayarları yapacağınız ekran gelecektir.

Facebook canlı yayın ayarları

 • İlk olarak canlı yayınınız için “Açıklama eklemek için dokun…” kısmından bir açıklama belirleyin. Bu açıklama yayına gelen kullanıcılara yayın hakkında bilgi vermenizi sağlar.

Facebook canlı yayın ayarları

 • Açıklamayı belirledikten sonra ekranın sol üst köşesinde bulunan “Kime:” butonuna basın ve yayınınıza kimlerin katılabileceğini belirleyin. “Herkes” opsiyonunu seçmeniz durumunda hesabınızda ekli olmayan Facebook kullanıcıları da bu canlı yayına katılabileceklerdir.

Facebook canlı yayın ayarları

 • Sol üst kısımda bulunan kamera simgesine tıklayarak kameralar arası geçiş yapabilir ve hemen yanında bulunan flaş butonuna basarak cihazda bulunan ışığı aktif hale getirebilirsiniz.
 • Yayını hem sizin için hem de kullanıcılar için daha eğlenceli hale getirmek adına en alt kısımda bulunan maskelerden birini seçerek yayınınıza farklı bir hava katabilirsiniz.

mobil cihazlarda Facebook'tan canlı yayın nasıl yapılır

 • Yine sağ üst köşede bulana üç nokta simgesine dokunarak sadece “canlı ses yayını” da yapabilirsiniz

mobil cihazlarda Facebook'tan canlı yayın nasıl yapılır

 • Aynı zamanda bu canlı ses yayınına sabit bir resim eklemek de mümkün.

mobil cihazlarda Facebook'tan canlı yayın nasıl yapılır

 • Bütün bu ayarları isteğiniz çerçevesinde tamamladıktan sonra “Canlı Video Başlat” butonuna basın ve canlı yayını başlatın.

Facebook canlı yayın ayarları

Canlı yayına geçtikten sonra bu ekranda da yapılacak ayarlar bulunur;

 • Ekranın en alt kısmında bulunan seçeneklerden arkadaşlarınızı yayına davet edebilir, canlı yayın sırasında izleyicilere yorum yazabilirsiniz.
 • “Sihirli değnek” simgesine basarak canlı yayınınızı takipçileriniz için daha eğlenceli bir hale getirmek adına uygulamanın sunduğu filtrelerden yararlanabilirsiniz.
 • “Kalem” simgesine basarak açıklamayı değiştirme imkanına da sahipsiniz.

Facebook canlı yayın ayarları

 • Canlı yayını bitirmek istediğinizde ekranda bulunan “Bitir” butonuna tıklayın.

Facebook canlı yayın ayarları

 • Daha sonra gelen ekranda; yaptığınız canlı yayını, izleyemeyen arkadaşlarınız için zaman tünelinizde paylaşabilirsiniz veya tamamen silinmesini de tercih edebilirsiniz.
 • Paylaşımı “herkese açık” bir şekilde paylaşmanız durumunda yapılan canlı yayının tekrarını tüm Facebook kullanıcıları görebilecektir. Ancak “Arkadaşlar” olarak seçim yapmanız durumunda ise canlı yayını yalnızca arkadaş listenizde bulunan kişiler görebilecektir.

mobil cihazlarda Facebook'tan canlı yayın nasıl yapılır

Android cihazınıza Facebook uygulamasını indirmek için TIKLAYINIZ!

iOS cihazınıza Facebook uygulamasını indirmek için TIKLAYINIZ!

Masaüstü Cihazlarda Facebook’tan Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Mobil cihazlardan facebook canlı yayın yapmak istemiyorsanız, masaüstü cihazlarda Facebook’tan canlı yayın seçeneğini kullanabilirsiniz. Masaüstü cihazlarda Facebook’tan canlı yayın nasıl yapılır sorusunun cevabı yazımızda.

 • Öncelikle tarayıcınızın güncel sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun.
 • Daha sonra Facebook hesabınıza kullanıcı bilgileriniz ile giriş yapıp en üstte bulunan gönderi oluştur kısmında “…” butonuna tıklayın.

Masaüstü cihazlarda Facebook'tan canlı yayın nasıl yapılır

 •   Açılan pencereden “canlı video” butonuna basın.

Masaüstü cihazlarda Facebook'tan canlı yayın nasıl yapılır

 • Ekrandan canlı yayın ayarlarınızı yapıp kimlerin canlı yayına katılabileceğini seçebilirsiniz.
 • Ayarları tamamladıktan sonra “Canlı Yayına Geç” butonuna basıp yayını başlatabilirsiniz.

Masaüstü cihazlarda Facebook'tan canlı yayın nasıl yapılır

Facebook Canlı Yayın Hataları ve Çözümleri

Canlı yayın özelliğini devreye aldıktan sonra kullanıcılarının önemli anlarını paylaşmalarını sağlayan Facebook’un bu özelliği birçok farklı sebepten dolayı kullanılamayabilir. “Facebook canlı yayın çıkmıyor” şeklinde şikayete sebep olan Facebook canlı yayın hataları ve çözümlerine birlikte göz atalım:

 • Cihazınızda bulunan Facebook uygulaması güncel olmayabilir. Uygulamayı güncellemek için Android cihazlarda Google Play Store, iOS cihazlarda ise App Store üzerinden gerekli işlemleri yapabilirsiniz.
 • Cihazda bulunan işletim sisteminin (Android-iOS) güncel olmamasından kaynaklı bir sorun söz konusu olabilir. Cihazın güncel olmaması Facebook uygulamasının güncel sürümlerini alamamanıza neden olabilir.
 • Facebook hesabınız doğrulanmamış olabilir. Facebook doğrulaması için ayarlar bölümünü kullanabilirsiniz.
 • Facebook uygulamasını resmi mağazalar dışında farklı bir siteden yüklemeniz de özellikleri tam anlamıyla kullanamıyor olmanıza sebep olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz