Fujifilm GFX Serisi

Japonya merkezli teknoloji şirketi Fujifilm, ‘GFX’ serisi ile çekilen ilk sinematik projenin gösterime sunulduğunu duyurdu. Şirket, kısa bir süre önce tanıtımını yaptığı orta format aynasız fotoğraf makinesi ‘GFX100S’ ile bir kısa film çekimi gerçekleştirdi. “Unseen” adıyla gösterime sunulan kısa filmdeki bütün çekimlerin GFX100S ile yapıldığı kaydedildi.  

Japonya merkezli teknoloji şirketi Fujifilm, ‘GFX’ serisi ile çekilen ilk sinematik projenin izleyici beğenisine sunulduğunu duyurdu. Şirket, kısa bir süre önce tanıtımını yaptığı orta format aynasız fotoğraf makinesi ‘GFX100S’ ile bir kısa film çekimi gerçekleştirdi. “Unseen” adıyla gösterime sunulan kısa filmdeki bütün çekimlerin GFX100S ile yapıldığı kaydedildi. Aktarılan detaylara göre; -Youtube üzerinden kullanıcılarla paylaşılan kısa filmin yönetmen koltuğunda, daha önce “New York in New York” ve “The Version of You” gibi filmlerde de görev alan Türk Görüntü Yönetmeni Turgut Çekinkaya yer aldı.  

GFX serisiyle çekilmiş ilk sinematik çalışma özelliği taşıyan kısa film, ressam Seda Dokumacı’nın akrilik boya ile büyük bir tuval üzerine çizdiği göz portresinin oluşum sürecini ve sonrasını konu alan dikkat çekici görselliğiyle beğeni topladı. Ressamın kendisi ve resmin de ön planda kullanıldığı ve görsel sanatlar tutkunları için ilham verici olarak değerlendirilen kısa filmin ‘drone’ görüntüleri dâhil bütün çekimleri, ‘GFX100S’ kamerasıyla yapıldı. “Unseen” filminde yer alan sahnelerin nasıl planlandığının anlatılacağı kamera arkası belgeselinin de 26 Mayıs Çarşamba günü “Fujifilm X Series” Global Youtube kanalından yayınlanacağı belirtildi.  

Fujifilm GFX100S, mevcut ‘GFX’ sistemi fotoğraf makinelerinden daha gelişmiş özellikler ile geliyor

Fujifilm GFX100S Özellikler

Paylaşılan diğer detaylara göre; Fujifilm GFX100S, mevcut ‘GFX’ sistemi fotoğraf makinelerinden daha gelişmiş özellikler ile geliyor. Makinenin 102 megapiksel çözünürlüğünde ve 44×33 mm boyutlarındaki orta format sensörü kullanılarak yüksek çözünürlükte fotoğraflar ve videolar çekilebiliyor. ‘Full Frame’ olarak adlandırılan sensörlere göre 1.7 kat daha büyük alana sahip GFX serisinde, 400 megapiksel çözünürlüğe çıkılmasını sağlayan “Pixel-Shift” özelliği de bulunuyor. 900 gram ağırlığa, 15 cm genişliğe, 10.4 cm uzunluğa ve 8.7 cm derinliğe sahip olan GFX100S’in ayrıca, orta format dijital fotoğraf makineleri için görülmemiş seviyede bir ‘AF (Otomatik Odaklama)’ performansıyla kullanıcılarla buluştuğu ifade ediliyor.  

Video kayıt özelliklerinde de yüksek performansa sahip makine, dahili olarak 10 bitlik 4:2:0 ‘F-Log’ formatında 4K 30 FPS video kaydı yapabiliyor. Buna ek olarak, harici bir cihazla da 10 bitlik 4:2:2 F-Log veya 12 bit RAW çıkış alınabiliyor. 60 FPS ile sınırlı olsa da Full HD çözünürlükte ağır çekim imkanı da veren GFX100S; 3.69 milyon noktalı OLED renkli vizör, çift SD UHS-II kart yuvası, mikro HDMI, mikrofon, kulaklık ve USB-C 3.2 bağlantı noktaları ve 2.36 milyon noktalı dokunmatik ekrana sahip olma niteliği taşıyor. Fujifilmshop Showroom’larından ve Fujifilmshop.com web mağazasından satın alınabilen Fujifilm GFX 100S, 48 bin 995 liralık bir fiyat etiketiyle kullanıcı beğenisine sunuluyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Fujifilm, Yeni Aynasız Fotoğraf Makinesi ‘GFX100S’ ve X Serisinin Yeni Üyesi ‘X-E4’ Aynasız Kamerasını Tanıttı! 

İçerik Üreticiler İçin Hazırlanan Fujifilm ‘Vlogger Kit’ Seti Satışa Sunuldu!

Fujifilm, İçerik Üreticilere Özel Olarak Geliştirdiği Yeni ‘X-S10’ Dijital Kamera Modelini Tanıttı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz