Kadın Şiddet

Kadına yönelik şiddete karşı internet üzerinden dijital hak temelli çalışmalar yürüten “kadinhaklari.org”, 2020 yılına ilişkin ‘İnternet Aramaları Raporu’nu yayınladı. Rapor, şiddet gören kadınların internet üzerinden yaptığı aramalara da yer verdi. Aktarılan verilere göre; geçen yıl en az 7 bin 800 kadın, şiddet gördükten sonra hakkını internette aradı.  

Kadına yönelik şiddete karşı internet üzerinden dijital hak temelli çalışmalar yürüten “kadinhaklari.org”, 2020 yılına ilişkin ‘İnternet Aramaları Raporu’nu yayınladı. Geçen yılın Ocak ve Aralık ayları arasındaki internet aramalarını içeren rapor, şiddet gören kadınların internet üzerinden yaptığı aramalara da yer verdi. Aktarılan detaylara göre; geçen yıl en az 7 bin 800 kadın, şiddet gördükten sonra hakkını internette aradı. Şiddete maruz kalan kadınlar; yaşadıkları şiddeti “Kocam beni ailesi yüzünden dövüyor”, “Eşim beni sürekli aşağılıyor”, “Kocam beni kemerle dövüyor”, “Eşim sürekli bağırıyor”, “Kocam aileme gitmeme izin vermiyor”, “Abim beni taciz ediyor” ve “Erkek kardeşim beni istiyor” gibi ifadelerle arama motoruna yazdı.  

Diğer yandan, Türkiye dışında yaşayan ve şiddete maruz kalan Türk kadınların yaptıkları aramalar da dikkat çekti. Türkçe konuşan kadınların; başta Almanya, Fransa, Hollanda, Bulgaristan ve Avusturya olmak üzere 49 farklı ülkede daha şiddete uğradığı kaydedildi. Bununla birlikte; şiddete maruz kalan kadınların, en çok mobil cihazlar üzerinden arama yaptığı belirtildi. Mobil cihazları, sırasıyla masaüstü bilgisayarlar ve tabletler takip etti. Kadınların en çok yaptığı aramaları ortaya koyan rapor, ‘Kadın Hakları Dijital Veri Platformu’nun inisiyatifiyle hazırlandı. Arama motorları kullanılarak şiddet gören kadınlar hakkında veri toplamak için Google’ın otomatik tanımlama özelliği ve internet sitesi trafiği inceleme araçları gibi teknikler kullanıldı.  

Rapor, pandemide şiddet eylemlerinin de artış gösterdiğine işaret etti 

Pandemide Şiddet

Öte yandan; rapor, pandemide şiddet eylemlerinin de artış gösterdiğine işaret etti. Salgın etkilerinin zirveye ulaştığı Nisan ayında; kadınlar tarafından yapılan aramaların, aynı yılın Mart ayına göre yaklaşık 2 kat arttığı kaydedildi. Araştırma sonuçlarına göre; Nisan ayında “Zorla evlendiriliyorum” araması yüzde 228, “Kardeşim beni dövüyor” araması yüzde 295 ve “Kocam beni dövüyor” araması yüzde 175 artış gösterdi. ‘Kadın Hakları Dijital Veri Platformu’; 2020 yılında bin 57 kadının, Google’da şiddet gördüğüne dair arama yaptıktan sonra kendi internet sitelerinden de bilgi aldığını dile getirdi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne Özel Takip Yazılım Algılama Aracı Geliştirildi

KADES Nedir? KADES Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Cinayet etiketli SD kart gerçekten bir cinayeti aydınlattı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz