Google, Translate hizmeti için yeni bir özellik üzerinde çalıştığını duyurdu. Translate’e eklenmesi beklenen özellik sayesinde artık konuşmalar anlık olarak başka bir dile çevrilebilecek. 

Google, kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen Translate hizmetini geliştirmek ve yeni özellikler ekleyebilmek için son zamanlarda çalışmalarını yoğunlaştırdı. Şirket özellikle ‘gerçek zamanlı’ çeviri hizmetini kullanıcılara sunabilmek için yoğun geliştirmelerde bulunuyor. 2019 Aralık ayında ortaya çıkan bilgilere göre Google’ın ‘FlashCards’ isimli bir özellik hakkında çalıştığını duyurmuştuk. ‘FlashCards’ kullanıcıların hem yabancı bir dili öğrenmesine hem de gerçek zamanlı çeviri yapabilmesine yardımcı olacak. 

Translate’de zaman zaman çeviri hataları yaşanıyor olsa da Google’ın desteklediği dillerin çok fazla olması kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilmesinin önüne geçemiyor. Kullanıcılar tarafından aktif olarak kullanılan Google Translate, konuşma desteği vererek de kelime telaffuzlarının öğrenilmesine yardımcı oluyor. 

Google ‘gerçek zamanlı çeviri’ özelliğini yapay zeka desteğiyle daha fazla güçlendirerek farklı dillerdeki içerikleri Google Translate sayesinde kullanıcıların istedikleri dile çevirebilmesine yardımcı olacak. Yeni özellik şu an birçok farklı dilde test ediliyor. 

Mashable dijital medya şirketinin kıdemli muhabiri olan Karissa Bell, resmi Twitter hesabı üzerinden Google’ın üzerinde çalıştığı yeni Translate özelliğini paylaştı:

 

Geliştirici ekibin, Translate üzerinde çalıştığı yeni özellik, uzun bir konuşmayı ‘anlık olarak’ çevirebilecek. Yapay zeka desteğine sahip yeni özellik, internet bağlantısı ile Google sunucuları üzerinden etkinleşecek ve telefonun mikrofonu aracılığıyla alınan konuşmaları gerçek zamanlı olarak başka bir dile çevirecek. 

Edinilen bilgilere göre Google, geliştirdiği yeni özelliği İspanyolca, Fransızca ve Almanca gibi diller başta olmak üzere pek çok dilde test ediyor. 

Google Translate’e eklenecek yeni özellikle birlikte, kullanıcıların desteklenen dillerde anlık ders desteği alabilmesine ve hatta altyazısız film ve dizi izlemeyebilmesine yardımcı olabileceği söyleniyor. Söz konusu özelliğin ilk olarak Android ekosistemine ilerleyen zamanlarda ise iOS ekosistemine ekleneceği söyleniyor. 

Şu an için test aşamasında olan yeni özelliğin, eğer bir problemle karşılaşılmazsa yakın zamanda kullanıcılara sunulacağı düşünülüyor.

Google’ın veri transferi teknolojisiyle ilgili yeni detaylar sızdırıldı 

Google neden yapay zekanın düzenlenmesi gerektiğini düşünüyor?