Google Keep Nasıl Kullanılır?

Mobil uygulamalar bazı rutin alışkanlıklarımız nedeniyle ihtiyaç haline geldi. Bunlardan biri de not tutmak. Eskisi gibi yanımızda not defteri taşımıyor bunun yerine akıllı cihazlarımıza başvuruyoruz. Biz de Tekno Safari editörleri olarak Google’ın bu amaçla geliştirdiği bir uygulamadan bahsedeceğiz. İşte; Google Keep nedir? Google Keep ne işe yarar?  

Tüm özelliklerini sizler için incelediğimiz Google Keep uygulamasıyla karşınızdayız. Peki, ‘Google Keep nedir’ ? ‘Google Keep ne işe yarar’ ? ‘Google Keep nasıl kullanılır’ ? Detaylarıyla haberimizde… 

Google Keep Nedir? 

Google Keep Nasıl Kullanılır?

Google Keep; notlar oluşturabileceğiniz bir uygulamadır. Bir düşüncenizi, daha sonra yapmanız gereken bir işi, aklınızdaki herhangi bir şeyi, hızlıca Google Keep uygulamasını kullanarak yazılı ve sesli not alma özelliğiyle buraya kaydedebilirsiniz. Kaydettiğiniz notunuza hatırlatıcı da ekleyerek notlarınızın size hatırlatılmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda notlarınıza fotoğraflar ekleyebildiğiniz gibi çizimler yapabilir, arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Peki tüm bunları Google Keep ile nasıl yapacaksınız? İşte; Google Keep nasıl kullanılır? Fotoğraflarla adım adım sizler için anlattık.  

Google Keep Nasıl Kullanılır?

Google Keep Ne İşe Yarar?

Öncelikle uygulamayı yüklüyorsunuz ve bir hesap oluşturmadan direk giriş yapabiliyorsunuz. Uygulamaya giriş yaptığınızda yazılı bir not oluşturmak için sağ altta gördüğünüz ‘+’ simgesine dokunuyorsunuz. 

Google Keep Ne İşe Yarar?

İlk olarak notun başlığını ardından notunuzu yazıyorsunuz.  

Google Keep Ne İşe Yarar?

 

Notunuzu yazdıktan sonra fotoğrafta gördüğünüz sol altta bulunan ‘+’ simgesine dokunduğunuzda neler yapabileceğinizi adım adım anlatacağız. Bu simge aracılığıyla yapabilecekleriniz; fotoğraf çekmek, resim, çizim eklemek, ses kaydı eklemek ve onay kutusu oluşturmak. 

Google Keep Ne İşe Yarar?

 

Öncelikle buradan fotoğraf çek seçeneğine geldiğinizde çektiğiniz fotoğrafı notunuza ekleyebiliyorsunuz. Böylece notunuz yukarıdaki gibi görünüyor. Deneme amaçlı bilgisayar ekranından çekim yaptığım için fotoğrafım böyle görünüyor. Aksi halde herhangi bir nesneyi çektiğinizde fotoğrafınız elbette net görünecektir 

Google Keep Ne İşe Yarar?

Fotoğraf çek seçeneğinin ardından ‘Resim ekle’ yazısına geldiğinizde, galeri, drive, fotoğraflar aracılığıyla bir resim ekleyebilirsiniz.  

Google Keep Ne İşe Yarar?

‘Çizim’ seçeneği aracılığıyla oluşturduğunuz nota çizim ekleyebiliyorsunuz. 

Google Keep Ne İşe Yarar?

Oluşturduğunuz notunuza bir şey eklemeniz gerekirse ve yazmaya da vaktiniz yoksa ‘Kayıt’ seçeneğinden sesli olarak not ekleyebiliyorsunuz. Uygulama eklediğiniz bu notu hem sesli olarak hem de yazı halinde notunuza bir alt başlık olarak fotoğraftaki gibi ekliyor. 

Google Keep Ne İşe Yarar?

‘Onay kutuları’ seçeneğine geldiğinizde notunuzla ilgili tüm görevleri yerine getirdiyseniz ve artık bu konunun notlarınız arasında yer etmesine gerek yoksa ‘onay kutucuğu’ seçeneğine dokunuyorsunuz ve notunuzun yanında açılan küçük kutucuğu işaretliyorsunuz. Böylece fotoğrafta gördüğünüz gibi oluşturduğunuz notunuzun üzeri çiziliyor. 

Google Keep Ayarlar

Google Keep Nasıl Kullanılır:?

Aşağıda ortada gördüğünüz sağ ve sol yöndeki oklarla yazdığınız notu geri alabiliyor, düzenleyebiliyorsunuz. 

Google Keep Nasıl Kullanılır?

Sağ altta gördüğünüz ‘üç nokta’ simgesinden notunuzu silebilirsiniz. Bununla birlikte kopyasını oluşturabilir, gönder seçeneği aracılığıyla Google dokümanlara kopyalayabilir veya diğer uygulamalar üzerinden bir arkadaşınıza gönderebilirsiniz. Ortak çalışan seçeneği aracılığıyla oluşturduğunuz notu kişi adı veya e-posta aracılığıyla bir başkasıyla paylaşarak ortak çalışma alanı yaratabilirsiniz.  

Google Keep Nasıl Kullanılır?

En altta gördüğünüz renklerden zevkinize göre seçim yaparak Google Kepp uygulamasının renginde değişiklikler yapabilirsiniz. 

Google Keep Nasıl Kullanılır?

Sağ üstte okla gösterilen simgeye dokunduğunuzda notunuzu sabitlenenler olarak ayarlayabilirsiniz.  

Google Keep Nasıl Kullanılır?

‘Bildirim’ simgesine dokunduğunuzda notunuzu hatırlamak için hatırlatıcı ekleyebilirsiniz. Bunun için de; size hatırlatılmasını istediğiniz tarih ve saati ayarlayıp, günlük, haftalık, aylık, yıllık veya özel seçeneğinden manuel olarak belirleyerek hatırlatıcının hangi süreyle tekrarlanmasını düzenleyebilirsiniz. 

Google Keep Nasıl Kullanılır? 

Hatırlatıcı ekle bölümünden yer yazısına dokunduğunuzda ise hatırlatıcının ev, iş olmak üzere konumunuzu düzenleyerek notunuzun size hangi ortamda hatırlatılmasını istediğinizi belirliyorsunuz. Ardından ‘kaydet’ seçeneğine dokunarak hatırlatıcıyı kaydediyorsunuz. 

Google Keep Nasıl Kullanılır?

Yine sağ üstte yer alan ‘ok’ simgesine dokunduğunuzda ise notunuzu arşivliyorsunuz. 

Google Keep Sesli Not Oluşturma 

Google Keep Nasıl Kullanılır?

Acil bir durumda yazmaya vaktiniz yoksa uygulamayı açtığınızda ana sayfada gördüğünüz ‘mikrofon’ simgesine dokunarak sesinizi kaydederek not alabilirsiniz.  

Google Keep Nasıl Kullanılır?

Sol üstte gördüğünüz ‘menü’ simgesine geldiğinizde, notlar, hatırlatıcılar, yeni etiket oluştur, arşiv, çöp kutusu, ayarlar seçeneklerini göreceksiniz. 

Google Keep Nasıl Kullanılır?

 

Hatırlatıcılara geldiğinizde eğer bir hatırlatıcı kurduysanız o notlar bu alanda görülecektir.  

Google Keep Nasıl Kullanılır

Yeni etiket oluştur yazısına geldiğinizde notlarınızla ilgili kısa etiketler oluşturabilir veya var olan etiketleri düzenleyebilirsiniz.

Google Keep Nasıl Kullanılır? 

Arşive geldiğinizde arşivlenmiş notlarınızı buradan göreceksiniz.  

Google Keep Nasıl Kullanılır?

Çöp kutusunda ise tahmin edebileceğiniz gibi silinmiş notlarınızı görebileceksiniz. Eğer çöp kutusuna taşıdığınız notu buradan da kaldırmak isterseniz sağ üstte gördüğünüz üç noktaya gelerek çöp kutusunu boşalt kutucuğuna dokunuyorsunuz.  

Google Keep Nasıl Kullanılır?

Yine menüde karşınıza çıkan ayarlar seçeneğinden ise görüntüleme seçeneklerini, hatırlatıcı varsayımlarını ayarlayabilir, paylaşımı etkinleştirebilir veya etkinleştirmeyi kaldırabilirsiniz. 

Google Keep Nasıl Kullanılır? 

Yardım ve makaleler ise sizi Google Kepp ile ilgili popüler makalelere yönlendirecektir. Bunla birlikte uygulamayla alakalı yardım almak isterseniz de üstte gördüğünüz alana sorunuzu yazabilirsiniz.  

Google Keep Nasıl Kullanılır?

Eğer birden fazla notunuz varsa üstte gördüğünüz arama alanına yazarak notlarınız arasında arama yapabilirsiniz.  

Google Keep, not tutma alışkanlığını başka bir boyuta taşımış diyebiliriz. Klasik notunu yaz ve hatırlatıcı ekle şeklinde alınan notlar yerine fotoğraf, resim ekleme gibi nitelikleriyle en çok da sesli not özelliğiyle beğendiğim uygulamalardan biri olduğunu söyleyebilirim. Kullanımının kolay olması da uygulama için bir avantaj oluşturuyor. Aklınızdakileri hızlı bir şekilde ve anında buraya kaydedebilir, daha sonra üzerinde düzenlemeler yaparak özenli bir not haline getirebilirsiniz. Google Keep’de sesli not ayrıcalığının olması en önemli avantajlarından biri. Çünkü; hareket halindeyken hemen notunuzu buraya sesli olarak kaydedebiliyorsunuz. Kaydettiğiniz notlarınızı da arkadaşlarınızla veya ailenizle paylaşabilirsiniz. Bir diğer avantajı da arkadaşlarınızla, bu notlar üzerinden ortak çalışma alanı oluşturabiliyorsunuz. Google Kepp, telefonumda kullanacağım uygulamalardan biri olacaktır.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir:

Google, ‘Camera Go’ Uygulamasına ‘HDR’ Desteği Ekledi!

Microsoft, Kendi İşlemcisini Geliştirmeye Başladı!

Facebook Kodlarındaki Bir Açık, Instagram Kullanıcılarının Bazı Verilerine DM Yoluyla Erişilebilmesine Neden Oldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz