YouTube Telif İhlali

Popüler video platformu YouTube, telif politikasını güncellediğini açıkladı. Bu kapsamda; 3 ay içerisinde 3 kez telif ihlali yapan YouTube kanallarının, tamamen kapatılacağı ifade edildi. İlk ihlalde ise söz konusu kanala, 1 hafta boyunca video yüklenemeyeceği belirtildi.  

Popüler video platformu YouTube, telif politikasında değişiklikler yaptığını açıkladı. Platformun, halihazırda oldukça katı telif kuralları bulunuyordu. Başka videolardan kullanılan ses ve görüntüler, telif ihlali uyarısıyla sonuçlanıyor ve gerekli durumlarda videolar, tamamen kaldırılıyordu. Şirket, telif politikasındaki güncelleme ile bu konudaki kurallarını bir adım daha öteye taşıdı. Bu kapsamda; 3 ay içerisinde 3 kez telif ihlali uyarısı alan YouTube kanallarının, tamamen kapatılacağı ifade edildi.  

Aktarılan detaylara göre; telif ihlali uyarısı alan kanallar, artık 1 hafta boyunca YouTube’a herhangi bir video yükleyemeyecek. Söz konusu kanal, 90 gün içerisinde ikinci bir telif ihlalinde bulunursa kanalın video yüklemesi, 2 hafta daha yasaklanacak. 90 günlük süreç içerisinde aynı kanalın üçüncü bir telif ihlali uyarısı alması durumunda ise YouTube, ilgili kanalı tamamen kapatacak. Bununla birlikte; alınan ihlaller, telif uyarısına yol açan video kanaldan kaldırılsa bile 90 günlük süreç içerisindeki ihlal miktarına sayılmaya devam edecek.  

YouTube, Telif politikası ve kurallarını ‘ABD Kongre Binası’ baskınından hemen sonra değiştirildi

YouTube Telif Politikası

Diğer yandan; platformun telif politikası, YouTube tarafından ‘ABD Kongre Binası’nda yaşanan çatışmalardan hemen sonra değiştirildi. ABD Başkanı Donald Trump, Kasım ayında yapılan başkanlık seçimlerine hile karıştığını iddia etmesi ve Joe Biden’a kaybettiği seçim sonuçlarını kabul etmediğini açıklaması ardından destekçilerini ‘ABD Kongre Binası’na yürümeye davet etmişti. Basılan kongre binasında, kolluk kuvvetleri ile yaşanan çatışmalar sonrası birçok şiddet olayı meydana gelmişti. Kongre baskınına ve Trump’ın açıklamalarına ilişkin görüntüler ise sık sık başka YouTube kanallarında da yayınlanmış ve özellikle tepki videolarında yer almıştı. Yaşanan gelişme, bilgi kirliliği ve şiddet görüntülerinin hızla yayılmasına neden olmuştu. YouTube, telif politikasında yaptığı güncelleme ile bu durumun da önüne geçmeyi hedeflediğine işaret etti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Devlet Tiyatroları Oyunları, YouTube’a Geliyor!

YouTube ‘Oyun’ Kategorisindeki Videolar, 2020 Yılında 100 Milyar Saat İzlenmeye Ulaştı 

YouTube’da Yapay Zeka ile Hiç Bitmeyen Gitar Solosu Oluşturuldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz