Cuma, Ekim 22, 2021
Ana SayfaHaberGoogle ve Türkiye Operasyonları ile İlgili Yeni Açıklama! 

Google ve Türkiye Operasyonları ile İlgili Yeni Açıklama! 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen sosyal medya yasasının, sosyal ağlara Türkiye’de temsilci bulundurmayı şart koşmasının ardından Google ile ilgili yeni bir iddia ortaya atılmıştı. Gündeme oturan iddialar, şirketin tüm operasyonları için Türkiye’de şirket kurmaya hazırlandığına işaret etmişti. Yaşanan gelişmeler sonrası, Google ve Türkiye operasyonları ile ilgili teknoloji devinden yeni bir açıklama geldi.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, sosyal medya platformlarına yasal düzenleme getirilmesi gerektiğine işaret etmesinin ardından hazırlanan kanun taslağının belirli maddeleri Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından tatil öncesi kabul edilmişti. Kabul edilen maddeler arasında, Türkiye’de 1 milyondan fazla kullanıcıya sahip sosyal ağ sağlayıcılarının Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu da yer alıyordu. Ayrıca, söz konusu temsilcinin Türk vatandaşı olması da yasa kapsamında şart koşuluyordu. 

Bunun üzerine, teknoloji devi Google ile ilgili yeni bir iddia ortaya atılmıştı. Teknoloji basınının gündemine oturan iddialar, şirketin tüm operasyonları için Türkiye’de bir şirket kurmaya hazırlandığı yönündeydi. Buna göre; halihazırda 12 yıldır Türkiye’de ofisi bulunan Google, bu tecrübesinden yararlanarak operasyonlarının kapsamını da genişletmeyi hedefliyordu. Yaşanan gelişmeler sonrası, Google ve Türkiye operasyonları ile ilgili teknoloji devinden yeni bir açıklama geldi. Şirket, medyada 19 Ağustos tarihinde kendileri ile ilgili yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığına işaret etti.  

İşte Google ve Türkiye’de şirket kurma planlarına ilişkin iddialarla ilgili yapılan yazılı açıklama!

Google Türkiye'de Şirket
*Kaynak: 9to5google.com

Google, Türkiye’de şirket kurmayı planladığına ilişkin iddialar ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada “2006 yılından beri İstanbul’da kurulu bulunan Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. (‘Google Reklamcılık’) olarak yurtdışında yerleşik Google şirketleri tarafından sağlanan hizmetlerin Türkiye’de tanıtımı ve pazarlanmasına yönelik çalışmalar yapmaktayız. Bugün medyada yer alan ve 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’da yapılan güncel değişiklikler sebebiyle Google’ın Türkiye’deki operasyonlarında değişikliğe gitmeye karar verdiği yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Söz konusu haberler, Google’ın reklam hizmetlerinin sunumuyla ilgili olarak 2021 yılında yapmayı planladığı bazı yapısal değişikliklerin yanlış anlaşılarak yayılmasına dayanmaktadır. Konunun 5651 sayılı Kanun’da yapılan değişiklikler ve sosyal medya düzenlemeleriyle bir ilgisi bulunmamaktadır” ifadelerine yer verdi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Google, Android Telefonların Deprem Takibi Yapacağını Duyurdu 

Epic Games ve Google Davasında İlginç İddia! 

Fortnite, Google Play Store ve AppStore’dan Kaldırıldı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR