Google Play Store Komisyon

ABD merkezli teknoloji devi Google, yıllık geliri 1 milyon doların altındaki geliştiriciler için yüzde 30’luk Play Store komisyon oranını yüzde 15’e düşürdüğünü açıkladı. 1 yıl boyunca elde ettiği gelir 1 milyon dolar ve üzerinde olan Android geliştiricilerin ise kazançlarından yüzde 30 oranında komisyon vermeye devam edecekleri belirtildi.  

Dünyanın en popüler iki uygulama mağazası AppStore ve Play Store, özellikle geçen yıl içerisinde sık sık uygulama geliştiricilerden aldığı komisyon oranlarıyla gündeme geldi. Konuya ilişkin yakın zamanlı bir gerilim, ‘Fortnite’a entegre edilen bir oyun içi ödeme sistemi sonrası Epic Games ve Apple arasında yaşandı. Apple, oyuna entegre edilen oyun içi ödeme sisteminin platform kurallarını ihlal ettiğini belirterek oyunu AppStore’dan kaldırdı. Epic Games’in konuya ilişkin açıklamalar yapması ve Apple’ı mahkemeyi vermesi ise yaşanan gerilimin tırmanmasına neden oldu. Bunun üzerine; birçok şirket, tekelcilik faaliyetleri uyguladıkları gerekçesiyle aldıkları komisyonlar üzerinden AppStore ve Play Store’u eleştiri yağmuruna tuttu.  

Yaşanan gelişmeler sonrası; ABD merkezli teknoloji devi Google, 1 Temmuz tarihinden itibaren yıllık geliri 1 milyon doların altında olan geliştiriciler için Play Store komisyon oranını yüzde 50 düşüreceğini açıkladı. Bu kapsamda; söz konusu geliştiricilerin platform kazançlarından yüzde 30 yerine, yüzde 15 komisyon alınmaya başlanacağı belirtildi. 1 yıl boyunca elde ettiği gelir 1 milyon dolar ve üzerinde olan Android geliştiricilerin ise yüzde 30 oranında komisyon vermeye devam edeceği dile getirildi. Android geliştiricilerin yüzde 99’unun, yılda 1 milyon dolardan az gelir elde ettiği de biliniyordu. Dolayısıyla yapılan komisyon indiriminin, birçok geliştiriciyi olumlu etkileyeceği tahmin edildi.  

Apple da kısa bir süre önce, ‘AppStore Küçük İşletme Programı’ ile benzer bir hamle yapmıştı 

AppStore Küçük İşletme Programı

Diğer yandan; Apple da kısa bir süre önce, ‘AppStore Küçük İşletme Programı’ ile benzer bir hamle yapmıştı. Program kapsamında, yılda 1 milyon dolardan az kazanan geliştiricilerin AppStore ücretlerinin yarı yarıya düşürüleceği ifade edilmişti. 1 Ocak 2021 tarihinde başlayan program kapsamına alınan geliştiricilerin, satışlar ve uygulama içi satın almalardan Apple’a yüzde 30 yerine yüzde 15 komisyon ödemekle yükümlü olacağı dile getirilmişti.  

Fakat Play Store; 1 milyon dolara kadar olan tüm gelirden yüzde 15, 1 milyon doların üstündeki kalan gelirden yüzde 30 komisyon alacağına işaret etti. Apple ise geliri 1 milyon doların üzerine çıkan geliştiricilerde total ücret üzerinden yüzde 30 komisyon alacağını belirtti.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Apple’ın ‘AppStore Küçük İşletme Programı’ Başladı

Gizli Sekme Kullanıcı Verilerini de Takip Eden Google ’a 5 Milyar Dolarlık Dava!

Google, Fransa ve İspanya’da Yayınlanan Reklamlar İçin Ücret Güncellemesi Yaptığını Duyurdu 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz