Parker Güneş Sondası
Okuma Süresi
2 dakika

NASA’nın Güneş’in dış halesini gözlemlemesi için 2018 yılında uzaya fırlattığı Parker Güneş Sondası, kısa bir süre önce Güneş’in dış katmanına dokunmayı başardı. Saatte 690 bin kilometre hızla ilerleyen otomobil büyüklüğündeki uzay aracının, bugüne kadar insanoğlu tarafından üretilen en hızlı obje olduğu kaydedildi. Sondanın ayrıca, Dünya etrafında 1 saatte 13 tur atabilecek hıza sahip olduğunun da altı çizildi.  

NASA’nın Güneş’in dış halesini gözlemlemek için 2018 yılında uzaya fırlattığı Parker Güneş Sondası, kısa bir süre Güneş’e en yakın geçişini yaptı ve dev yıldızın dış katmanına dokunmayı başardı. Temas edilen dış atmosferin, aşırı yüksek sıcaklıkta olduğu kaydedildi. Sonda, söz konusu temastan sonra NASA’ya daha önce benzeri görülmemiş bir biçimde Güneş’in dış halesine ilk elden bakış imkanı sağladı. Otomobil büyüklüğündeki uzay aracının, Güneş yanından birkaç kez hızla geçtiği ve her seferinde Güneş’e biraz daha yaklaştığı belirtildi. Her bir geçişte; Venüs’ün yerçekimi kuvvetinin, Güneş’e daha yakın seyahat etmeye yardımcı olan ve her seferinde daha yüksek hızlarda ileri doğru iten bir tür sapan olarak kullanıldığı dile getirildi.  

Söz konusu itici kuvvet, oldukça iyi çalıştı. Sonda, bu sayede Güneş’in yanından son geçişinde iki yeni rekora imza attı. Diğer yandan; Parker Güneş Sondası, saatte 690 bin kilometre hızla ilerleyebiliyor. Bu hızın, uzay aracını bugüne kadar insanoğlu tarafından geliştirilen en hızlı hareket eden obje haline getirdiği belirtiliyor. Sonda ayrıca, Dünya etrafında yalnızca 1 saatte 13 tur atabilecek hıza sahip olma niteliği taşıyor ve ışık hızının yüzde 0.064’ü oranında bir hızla hareket ediyor. NASA, sondanın Güneş yüzeyine 6.5 milyon mil kadar yaklaşabildiğine ve bugüne kadar Güneş’e en çok yaklaşmış uzay aracı olduğuna işaret ediyor.  

NASA tarafından geliştirilen Parker Güneş Sondası, 2021 sonuna kadar her iki rekoru da tazeleyebilir

NASA Parker Güneş Sondası

Bununla birlikte, önceki rekorun da yine aynı uzay aracına ait olduğu biliniyor. NASA tarafından geliştirilen Parker Güneş Sondası, Venüs’ün yerçekimi kuvvetini kullanarak Güneş etrafında hareket etmeye devam ediyor. Bu nedenle sondanın, artan itici kuvvetten faydalanarak her iki rekorunu da bu yıl sonlarına doğru tazelemesi bekleniyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Güneş yüzeyinin bugüne kadar çekilmiş en net fotoğrafı paylaşıldı 

SpaceX, NASA ile Yaptığı Anlaşmaya Gelen İtirazlar Nedeniyle Ay Görevi İçin Geliştirdiği Uzay Aracı ile İlgili Çalışmaları Durdurdu 

Van Gölü Fotoğrafı, NASA Tarafından Düzenlenen Online Fotoğraf Yarışmasını Kazandı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz